Festiwalu Kultury Południa Europy

Festiwalu Kultury Południa Europy

Do historii przeszła już kolejna edycja Festiwalu Kultury Południa Europy, który to w tym roku odbył się pod hasłem Festa Bośniacka.

Gdy w Bolesławicach odbywa się Festa – do miejscowości zjeżdżają tłumy. Nie inaczej było w niedzielę, 26 maja. Wśród nich znaleźli się także liczni goście honorowi, w tym Koviljka Špirić – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny, Tomislav Vidošević – Ambasador Republiki Chorwacji, Aleksandar Dimovski – Ambasador Republiki Macedonii, Ranko Tomović – Konsul Republiki Serbii, Julia Sienkiewicz – Konsul Honorowy Bośni i Hercegowiny oraz Franjo Komarica – Biskup Banja Luki. Tradycyjnie już gości chlebem i solą przy bramie gości witał Wójt Gminy – Andrzej Janiec, Sołtys Bolesławic – Andrzej Kosior, Zastępca Wójta - Jacek Łuczkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec - Łukasz Biegacz.

Kwadrans po godz. 14.00 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej dał sygnał do rozpoczęcia Festy Bośniackiej – na scenie oraz drewnianej podłodze przed nią dali swój pierwszy, krótki występ. Do wspólnego tańca udało się zaprosić osoby z publiczności. Po nim oraz po powitaniu gości i wręczeniu im symbolicznych upominków głos zabrała Ambasador Bośni i Hercegowiny - Koviljka Špirić. I w końcu oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze, czyli Wójt Gminy oraz Sołtys wsi.
Był to sygnał, na który czekała Gwiazda tegorocznej Festy – ANIP Mladost, który jako pierwszy zaprezentował się na bolesławickiej scenie. Warto zaznaczyć, że nasi goście wystąpili kilkukrotnie, a ich prezentacje przeplatane były występami chóru i instrumentalistów ze Szkoły Muzycznej „Konstantin Babić” z Prnjavora, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Zespołu Śpiewaczego Ocice, Zespołu „Echa Bałkanów”, GKUD Pronija z Prnjavora, Kapeli Herbutów oraz Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Dodatkowo na telebimie wyświetlane były krótkie filmy „Urodzeni w Jugosławii”.
Niezmiennie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne. Kolejki ustawiały się do tych, gdzie kupić można było pitę, grochówkę, zupę gulaszowo-paprykową czy pecenicę. Nie zabrakło domowych ciast, gofrów czy waty cukrowej. Specjalnie dla najmłodszych przygotowana była specjalna strefa z atrakcjami, skierowanymi do dzieci w różnym wieku. Wśród licznych stoisk znalazły się również te, przygotowane przez Izby Turystyczne Bośni i Hercegowiny. W niedzielę można było również otrzymać bezpłatnie książkę "Gumjera - mój polski dom", której to polskie wydanie nie byłoby możliwe bez wsparcia naszego samorządu.
Zakończenie występów rozpoczęło jednocześnie zabawę taneczną.

Wszystkim zaangażowanym w organizację Festiwalu Kultury Południa Europy - Festy Bośniackiej 2024 składamy szczere podziękowania.
Organizatorem Festy Bośnieckiej oraz wydarzeń towarzyszących Feście była Gmina Bolesławiec, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie oraz niezastąpiony Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice.

(info: Karolina Kojder/GOKiS)