Z matematyką za pan brat od najmłodszych lat

Z matematyką za pan brat od najmłodszych lat

W Miejskim Przedszkolu Publicznym nr 4 w Bolesławcu zakończono realizację programu grantowego "Rosnę z matematyką - Z matematyką za pan brat od najmłodszych lat" . Dzięki otrzymanym środkom finansowym w kwocie 5 000,00 zł od mFundacji mogliśmy zrealizować działania pozwalające poznać matematykę w otaczającym świecie. Nasze przedszkole zostało wybrane z 518 zgłoszonych projektów. Tym bardziej doceniamy, że to właśnie my mogliśmy uczestniczyć w tym programie. Przez cały okres realizacji programu naszym celem było w przystępny sposób zobrazować naszym przedszkolakom - tym mniejszym i większym - ile matematyki nas otacza i jak łatwo ją zrozumieć bazując na życiu codziennym.
Prawie wszyscy kojarzymy matematykę tylko z lekcjami w szkole, w naszym projekcie chcieliśmy uciec od schematów matematycznych i w przystępny dla dziecka sposób pokazać ile cyfr nas otacza i jak ważne jest zobrazowanie liczbowe otaczającego nas świata. CYFRY mamy wszędzie i rozpoczęcie edukacji na etapie wczesnoszkolnym z położeniem nacisku na matematykę jest kluczowe w późniejszym odbieraniu świata i najbliższego otoczenia.
W realizację programu było zaangażowane całe przedszkole - dzieci, nauczyciele, rodzice.


W każdej z pięciu grup odbyły się zajęcia dostosowane do wieku dzieci. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym: mata do kodowania na dywanie, wagi matematyczne, magnetyczne pieniądze, klocki kreatywne. Dzieci z zapałem liczyły, kodowały, wykonywały prace plastyczne, były na wycieczce w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu – PSZOK. Uwieńczeniem działań programowych były warsztaty z udziałem rodziców dzieci, na których zostały wykonane EKOświnki - skarbonki z ekologicznych materiałów.
W ramach programu odbyły się następujące zajęcia:
• "Biedroneczki są w kropeczki";
• "Kodowanie na dywanie - jak to jest rosnąć z matematyką?";
• "Nakrętkowy zawrót głowy";
• "Starszaki w akcji! Woda - jak ją oszczędzać i jak dbać o planetę?"
• "Waga i miara - stopa, łokieć czy centymetr?;
• Wycieczka do PSZOK - Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.
• Warsztaty z udziałem rodziców - EKOświnki.
Podczas realizacji poszczególnych zadań programu duży nacisk kładliśmy na przedstawienie dzieciom korelacji między matematyką, a ekologią. Dzieci odnalazły odpowiedz po co segregować odpady, że papier ma 7 żyć, a szkło możemy przetwarzać nieskończoną ilość razy, tego mogliśmy się dowiedzieć dzięki uprzejmości MZGK w Bolesławcu.
Wszystkie dzieci skorzystały z ogromu wiedzy, jaki został przekazany dzięki projektowi mFundacji. Na przedstawionych zdjęciach można dostrzec dziecięcy zapał i uśmiech w każdym z realizowanych zadań.

UŚMIECH I ZAANGAŻOWANIE DZIECI TO NAJWAŻNIEJSZE, CO UDAŁO NAM SIĘ OSIĄGNĄĆ !
(info: MPP 4)