Wolontariusz Roku

b_730_470_16777215_0_0_images_2018_12_wolontariusz_roku_47494263_1959250890796487_4739252044676726784_o.jpg

 

Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz – tymi słowami zwrócił się Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak do zebranych na gali rozstrzygnięcia konkursu „Wolontariusz Roku 2018 Powiatu Bolesławieckiego”. Stanowicie Państwo największe dobro Powiatu Bolesławieckiego, sami dobrzy ludzie. Oddajecie swój czas bezinteresownie dla poprawy życia innym. Dzisiaj przyszedł czas nagradzania Was – Wolontariuszy z sercem.

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślane były przymioty jakie charakteryzują Wolontariat. To pomoc ludziom którzy tego potrzebują. To również możliwość samokształcenia i samorealizacji, zdobywania doświadczenia i lekcja dojrzałości dla młodych poprzez poznawanie realiów współczesnego życia. Młodzi wolontariusze zaznaczają, że wzajemne poznanie się poprzez współpracę, zdobywanie doświadczeń życiowych, otwartość na świat i życie to fajna przygoda. Człowiek, który pomaga innym podnosi swoją wartość moralną, czuje się lepszy bo może komuś coś oferować wspaniałomyślnie, jest wrażliwy na krzywdę.

Do tytułu Wolontariusza Roku 2018 Powiatu Bolesławieckiego wpłynęło ponad 20 wniosków. Kapituła konkursu w składzie: Przewodniczący Kapituły - Mirosław Horzempa – Wicestarosta Bolesławiecki, Członkowie: Katarzyna Grzelczyk – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Społecznych i Zdrowia, Renata Czerwińska – Kierownik Biura Promocji Powiatu, Jan Goleński – Laureat w kategorii Wolontariusz Młodzieżowy 2017 r. i Beata Żuromska – Laureat w kategorii Wolontariusz Dorosły 2016 r. na analizie wniosków dokonała wyboru wolontariuszy w kategorii: Wolontariusz Dorosły, Wolontariusz Młodzieżowy, Darczyńca, Organizacja pozarządowa.

Laureat 2017 roku Jan Goleński podkreślał, że Kapituła podczas wyboru zwracała szczególną uwagę na to, w jaki sposób dzięki pracy wolontariusza potrzebujący z niej skorzystali. Członek Kapituły podnosił, że jeden nawet najmniejszy dobry uczynek może zmienić nasze i innych życie na lepsze. Nigdy nie wiemy, co nam jutro przyniesie. Warto jednak pamiętać, że dobro zawsze wraca.

Decyzją Kapituły Konkursu Wolontariuszem Dorosłym został Pan Roman Bodak.
Honorowy dawca krwi od 1969 roku. Oddał honorowo 36.160 litrów krwi na cele lecznictwa. Społecznie pełni funkcję - Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Jadwigi Waśko Kwaszy przy Zarządzie Rejonowym PCK w Bolesławcu. Z pracą wolontariacką w Polskim Czerwonym Krzyżu związany jest od 1974 roku. Dodatkowo, Pan Roman, prowadzi w szkołach pogadanki promujące idee honorowego oddawania krwi i od wielu lat koordynuje ogólnopolską akcję poboru krwi pn. „Krew dla Polski” w Bolesławcu. Osiąga najlepsze wyniki - np. w 2018 roku dzięki jego operatywności i zaangażowaniu Bolesławiec zajął I miejsce w Polsce, dawcy oddali 59 litrów krwi.

Wolontariuszem Młodzieżowym została Pani Katarzyna Liput – uczennica klasy II Technikum przy Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu.
Zgłoszona przez Zespół Szkół Elektronicznych w Bolesławcu. Od początku nauki w szkole Kasia dała się poznać jako osoba bardzo zaangażowana społecznie. Od 2017 roku jest przewodniczącą Szkolnego Koła PCK przy ZSE. Aktywnie uczestniczy w akcjach ogólnopolskich i lokalnych, firmowanych przez PCK, tj. „Wyprawka dla Żaka”, „Czerwonokrzyska Gwiazdka”, „Koszyczek Wielkanocny”, „Dzień Walki z Głodem”.

Wolontariuszem w kategorii Organizacja pozarządowa został Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec im. Szarych Szeregów w Bolesławcu.Zgłoszony przez Powiat Bolesławiecki. Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja, której działalność skierowana jest na pracę i pomoc ludziom. Zgodnie ze statutem, cele ZHP to: stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju człowieka; kształtowanie osobowości człowieka odpowiedzialnego; upowszechnianie w społeczeństwie takich wartości jak: wolność, prawda, sprawiedliwość, demokracja, samorządność, równouprawnienie, tolerancja i przyjaźń; umożliwienie nawiązywania kontaktów międzyludzkich ponad wszelkimi podziałami; propagowanie wiedzy na temat przyrody, ekologii oraz kształtowanie potrzeby kontaktu z przyrodą.

Wolontariuszem w kategorii Darczyńca został Pan Tomasz Kozłowski.
Zgłoszony przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji – region dolnośląski w Bolesławcu. Psycholog, konsultant, coach; mówca motywacyjny i doświadczony szkoleniowiec; autor książki „Historia tysiąca lęków”. Specjalista ds. diagnozowania zespołów i przywództwa, profesjonalny Trener Zarządzania MATRIK, Specjalista Interwencji Kryzysowej, trener team-buildingu i outdooru. W obszarze projektów TEAM BUILDING pracuje w Polsce i w Nowej Zelandii, prowadzi szkolenia z uwzględnieniem aspektów międzykulturowych (m.in. dla oficerów Wielonarodowego Korpusu NATO-2011). Ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR (instruktor ratownictwa górskiego), instruktor podczas szkoleń Wojska Polskiego, Policji i Służb Specjalnych, certyfikowany ratownik pierwszej pomocy kwalifikowanej, instruktor narciarstwa, skoczek spadochronowy (1600+). W grudniu 2014 r., wznosząc się do stratosfery balonem na ogrzane powietrze, wraz z dwoma skoczkami wykonał najwyższy skok spadochronowy w Europie (10.735 m).

Wyróżnienie otrzymała wyjątkowo zasłużona dla mieszkańców Powiatu Bolesławieckiego – Pani Janina Piestrak – Babijczuk.
Lekarz, pracownik wieloletni w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Od 2005 roku lekarz – wolontariusz w wielkim sercem i cukierkiem dla dzieci. Z wielkim zaangażowaniem poświęca swój czas i umiejętności dla dobra pacjentów. Jest lekarzem wyjątkowym z dużym poczuciem odpowiedzialności. Niesie pomoc i udziela porad zdrowotnych z wielkim szacunkiem dla chorych. Systematycznie, dwa razy w tygodniu, przyjmuje pacjentów w poradni chirurgicznej, okazując wielkie serce szczególnie dzieciom i osobom starszym. W miesiącu przyjmuje około 250 pacjentów, w tym duży odsetek stanowią dzieci.

(info: Starostwo Powiatowe w Bolesławcu)