Młodzi z pomysłem na życie

Młodzi z pomysłem na życie

Konkurs „Młody Przedsiębiorca Roku”, rozpoczęty w 1999 roku przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze jest szansą dla młodych ludzi na pokazanie własnych – autorskich pomysłów na biznes. Wiele z tych pomysłów się urzeczywistnia. Firmy działają i świetnie sobie radzą. Na gali w Starym Teatrze podsumowano (6.06.) kolejną edycję konkursu.

- W 1999 roku, kiedy wystartowała pierwsza edycja konkursu, był to jeden z niewielu tego typu konkursów w całej Polsce, który był skierowany do uczniów, do potencjalnych, przyszłych przedsiębiorców, którzy w przyszłości wejdą na rynek pracy i prawdopodobnie część z nich zajmie się prowadzeniem własnych firm – mówił starosta, Tomasz Gabrysiak, patron konkursu.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 9 prac – biznesplanów, przygotowywanych w pojedynkę, bądź zespołowo. Nagrody finansowe trafiły do pięciu najlepszych:

- miejsce V – Escape Room „Mysterious Bakery” Aleksandry Domzalskiej i Natalii Raczek z ZSOiZ;

- miejsce IV – Wrotkarnia Rock’n’Rolling Natalii Śliwak, Karoliny Kleszcz i Klaudii Kuc z ZSOiZ;

- miejsce III – Szkoła Języków Obcych POLIGLOT Alicji Jopek, Natalii Łozy z I LO;

- miejsce II – CZYŚCICIEL – Samanty Jońcy i Aleksandry Ciach z ZSOiZ;

Zwyciężył Bartosz Baran z ZSHiU i jego pomysł na ciepłownię zasilaną biologicznymi odpadami – HOT BIO.

- Na początku myśleliśmy, że nie jest to samodzielna praca, że jakiś specjalista pomagał Bartoszowi, ale podczas przesłuchań obronił się i udowodnił, że dokonał tego sam – mówi Józefina Wita, przewodnicząca jury z Bolesławieckiego Towarzystwa Gospodarczego.

- HOT BIO to zakład wytwarzający energię elektryczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, wykorzystującą odpady – mówi Bartosz Baran. – Myślę, że jest to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie czystej energii i wyeliminowanie np. węgla, którego spalanie jest powodem powstawania smogu i dwutlenku węgla. Z powodu zanieczyszczonego powietrza cierpimy wszyscy. Tymczasem odpady biologiczne, np. skoszona trawa, odpady z gospodarstw rolnych marnują się, traktowane są jak niepotrzebne śmieci. A można je wartościowo wykorzystać.

- Jak ważna jest przedsiębiorczość, nie trzeba nikomu tłumaczyć – mówił starosta. – Potęgę każdego państwa tworzy nie wielkość i uzbrojenie armii, ale liczba i siła tych, którzy tworzą i prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa. Po tym konkursie widać, że młodzi ludzie widzą swoją przyszłości w biznesie. Mają też świetnych mentorów. Chciałbym bardzo podziękować nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy ich prowadzą, doceniają, kibicują i pomagają.

Pomysłodawczynią konkursu „Młody Przedsiębiorca” jest Józefina Witas.
U zarania konkursu mało kto myślał wtedy o uczeniu młodych ludzi przedsiębiorczości, przygotowywaniu ich do szukania osobistego, życiowego sukcesu we własnej działalności gospodarczej.

Wszystkie prace oceniała kapituła w składzie – Józefina Witas, właścicielka księgarni „Agora”, Anna Zug, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Maciej Pronkiewicz z wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w starostwie Powiatowym, Katarzyna Romanowska i Łukasz Załucki, z których można brać przykład jak z sukcesem prowadzić własny biznes.

- Mam nadzieję, że będziemy ten konkurs kontynuować, i że będzie on coraz bardziej popularny wśród młodych, którzy będą chwalili się swoimi pomysłami, a w perspektywie lat zaczną swoje plany wcielać w życie – mówił starosta.
(info: Powiat Bolesławiecki)