"PIORUN-19" – ostatni etap zaliczony

"PIORUN-19" – ostatni etap zaliczony

Kolejne dni ćwiczenia taktyczno – specjalnego pk. PIORUN-19 stawiały przed ćwiczącymi żołnierzami 3 dar nowe zadania i problemy taktyczne, których rozwiązanie utrudniał żar lejący się z nieba nad Drawskiem.

Dywizjon zajmował kolejne rejony stanowisk ogniowych wykonując zadania w warunkach nocnych i dziennych. Wzrastała dynamika ćwiczenia. Wykonywanie zadań utrudniały ataki grup dywersyjnych, które we wszystkich etapach ćwiczenia wykonywały pozorowane zdarzenia, takie jak zawały leśne, uszkodzenia pojazdów, ostrzały stanowiska dowodzenia i baterii ogniowych, a także skażenia rejonów prowadzenia działań.

 

Kolejne etapy ćwiczenia realizowane były przez dywizjon w zmieniającej się sytuacji taktycznej oraz porze dnia i nocy. W trakcie działań przeciwnik wykonał uderzenie nietrwałym środkiem chemicznym na dywizjon znajdujący się w rejonie stanowisk ogniowych, co w konsekwencji wymusiło realizację zadań przez dywizjon w indywidualnych środkach ochrony przed skażeniami. Po wykonaniu zadań ogniowych dywizjon wykonał natychmiastową likwidację skażeń.

 

Podczas ćwiczenia wykorzystywano nowoczesne systemy rozpoznania takie jak bezzałogowy statek powietrzny BSP Fly Eye oraz Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC, a transmisję danych umożliwił Zintegrowany Węzeł Teleinformatyczny JAŚMIN.

Ćwiczenie taktyczno – specjalne pk. PIORUN-19 pozwoliło dowódcy pułku ocenić i sprawdzić poziom utrzymania zdolności bojowej przez dywizjon artylerii rakietowej oraz jego skuteczność w realizacji zadań na pulu walki. Duży wysiłek ćwiczących, ich zaangażowanie, dobre przygotowanie oraz znajomość artyleryjskiej profesji pozwoliły na osiągnięcie celu ćwiczenia, a dowódca pułku ocenił, iż 3 dywizjon artylerii rakietowej jest zdolny do wykonania zadań zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Tym samym potwierdził, że jest gotowy do udziału w najważniejszym tegorocznym ćwiczeniu z wojskami pk. DRAGON-19.
(info: kpt.Remigiusz Kwieciński/23ŚPA)