Gotowi na sukces

Gotowi na sukces

 

W grupach i w pojedynkę uczniowie szkół średnich stanęli przed komisją konkursową, aby przekonać ją do swoich pomysłów na własny biznes. Młodzi odważnie i świadomie potraktowali swoje możliwości – w tym finansowe – przeanalizowali potrzeby rynku, aby nie powielać przedsięwzięć, które nie mają większych szans na powodzenie. Podczas przesłuchań, pojawiło się kilka naprawdę dobrych, niszowych pomysłów.

Firma z branży rekreacyjnej, budowlanej, korepetycje językowe z dojazdem do klienta, mobilne studio fizjoterapii, firma sprzątająca, montująca urządzenia zasilane energią odnawialną. To pomysły uczniów na własne pieniądze.
ierwszy konkurs „Młody Przedsiębiorca” - organizowany przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze i Powiat Bolesławiecki – odbył się w 2003 roku. Niektóre pomysły na biznes były tak dopracowane i trafione, że firmy funkcjonują do dziś. W konkursie udział bierze młodzież z Bolesławca i powiatów ościennych.

Do tegorocznej edycji konkursu z 39 zgłoszonych prac, wybrano 7 najciekawszych, które oceniała komisja w składzie: Józefina Witas z BTG, Łukasz Załucki – biznesmen, laureat ostatniego konkursu „Przedsiębiorca Roku”, Anna Zug – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Maciej Pronkiewicz – zastępca naczelnika wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym oraz Katarzyna Romanowska – przedsiębiorca.
Uczniowie własnymi słowami - opierając się na przygotowanych prezentacjach – przedstawiali wizję swojego przedsiębiorstwa i odpowiadali na pytania członków komisji: o potencjalnych klientów, sposób reklamy, spodziewane zyski i nakłady finansowe na przestrzeni lat itd.
Komisja wyłoniła 5 laureatów (zespoły i startujących w pojedynkę). Najlepsi odbiorą nagrody podczas majowej sesji Rady Powiatu.

Warto młodych ludzi uczyć przedsiębiorczości, stawiać na ich samodzielność, kreatywność i wręcz ułańską fantazję. Dlatego w niemal wszystkich powiatowych szkołach prowadzone są zajęcia z przedsiębiorczości. Uczniowie wiedzą jak formalnie założyć firmę, jak napisać profesjonalny biznesplan, mają świadomość ponoszenia opłat i podatków, znają zasady księgowości, wiedzą jak oszacować bilans zysków i strat.