Akcja Żonkile - wystawa interaktywna

Akcja Żonkile - wystawa interaktywna

 

24 kwietnia (środa) o godzinie 11:30 MBP - Centrum Wiedzy zaprasza na otwarcie wystawy interaktywnej z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Wystawa jest częścią ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, do której biblioteka w tym roku dołączyła.

Dlaczego żonkil? Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, ostatni przywódca powstania i jeden z ocalałych z warszawskiego getta, którego 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci przypada na 2019 r. do końca życia w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć!" które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Z roku na rok rośnie liczba osób, które znają akcję Żonkile i chcą się do niej przyłączyć. W ubiegłym roku do akcji włączyło się blisko 73 500 uczniów z ponad 800 szkół z całej Polski oraz blisko 13 tysięcy osób ze 184 organizacji.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawę można zwiedzać w dniach 24–30 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
(info: MBP - CW)