Olimpiada Bezpiecznego Malucha

b_730_470_16777215_0_0_images_2018_straz-200.jpg

 

Koniec miesiąca listopada 2018 roku obfitował w wielkie święto bezpieczeństwa. Straż Miejska w Bolesławcu zorganizowała i przeprowadziła imprezy dla dzieci, których głównym hasłem jest Bezpieczeństwo. W maju 2018 roku Gmina Miejska Bolesławiec wzięła udział w postępowaniu konkursowym ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na realizację rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”.
Przedmiotowy projekt został wybrany do dofinansowania z rezerwy celowej zabezpieczonej w budżecie państwa. Dzięki temu na wszelkie działania zawarte w projekcie Gmina Miejska Bolesławiec otrzymała dofinansowanie w wysokości 50.000 złotych.
Dnia 22 listopada 2018 roku Zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec Pan Kornel Filipowicz uroczyście otworzył „Olimpiadę Bezpiecznego Malucha”.
Olimpiada niezmiennie od początku istnienia ma za zadanie kształtowanie świadomości najmłodszych i uwrażliwianie ich na podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zapoznanie z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształtowanie świadomości ekologicznej poprzez naukę segregacji odpadów. Każda z przygotowanych konkurencji, w których zmagało się w sumie 150 małych zawodników pozwoliła w dużym stopniu na oswojenie najmłodszych z tymi zasadami przede wszystkim poprzez zabawę i odrobinę rywalizacji.

Olimpiada odbyła się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Jana Pawła II w Bolesławcu. W imprezie wzięło udział piętnaście drużyn z Miejskich Przedszkoli Publicznych oraz przedszkoli niepublicznych. Każda drużyna składała się z 10 osób (5 dziewczynek i 5 chłopców). Jak zawsze nie zabrakło gorącego dopingu kibiców, którzy przybyli by towarzyszyć i zagrzewać do walki małych zawodników.

Uczestnicy mogli w czasie sportowych zmagań i dobrej zabawy zapoznać się i oswoić z podstawowymi znakami drogowymi w takich konkurencjach jak: „Bieg Samochodowy”, w której to zawodnicy musieli ułożyć znak drogowy z puzzli. Ponadto strażnicy przygotowali konkurencję „Dobra Apteczka”, dzięki której najmłodsi mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat wyposażenia apteczki pierwszej pomocy oraz „Mądra Segregacja”, która potwierdziła, iż edukacja w tym zakresie już od najmłodszych lat może dać efekty później. Dużo radości zawodnikom oraz nauczycielkom sprawiła rywalizacja związana z zasadami przeciwpożarowymi w konkurencji „Gaszenie Pożaru”, którego dokonano przy pomocy wiaderek napełnionych piłeczkami. Co najważniejsze dzieci przekonały się jak bardzo istotna jest współpraca.
(info:Straż Miejska, UMB-c)