Daj nadzieję! Uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!

Daj nadzieję! Uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!

Zostając potencjalny Dawca szpiku dajesz szansę na życie nie tylko choremu na białaczkę, ale również jego rodzinie i bliskim. W moim przypadku Dawca nie tylko pomoże mi, ale także moim dzieciom i mężowi. Dlatego już dziś bardzo dziękuję każdemu, kto zarejestruje się jako potencjalny Dawca szpiku!” – tak o rejestrację do bazy potencjalnych Dawców szpiku apeluje, chorująca na ostrą białaczkę szpikową, Anna Brzozowska ze Złotoryi.

Przeszczepienie szpiku kostnego ratujące życie.

Szacuje się, że co 40 minut w Polsce i co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tylko w naszym kraju diagnozę tę słyszy rocznie ponad 13 tys. dorosłych i ponad 800 dzieci. Przeszczepienie szpiku kostnego to metoda leczenia stosowana przy ponad 200 różnych chorobach, w tym białaczek, chłoniaków, anemii aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, czy szpiczaków.

Kiedy potrzebny jest niespokrewniony Dawca szpiku?

Każdy Pacjent, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku w pierwszej kolejności szuka swojego Dawcy w rodzinie. Niestety duża część z nich nie ma zgodnego Dawcy wśród najbliższych. Szacuje się, że w Polsce ponad 600 Pacjentów rocznie musi szukać swojego „bliźniaka genetycznego”
w bazie Dawców niespokrewnionych.

„Jeśli moja historia przekona kogoś do rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku, to znaczy, że było warto ją opowiedzieć.”

Ania Brzozowska mieszka z mężem Robertem i dwójką dzieci w Złotoryi. Zawodowo zajmuje się rachunkowością i księgowością. Obecnie pracuje w lokalnej spółce. Ania i Robert związani są również z Bolesławcem. To tu Robert pełni służbę w lokalnej policji. Jeszcze do niedawna życie rodziny toczyło się spokojnym tempem. Na co dzień praca oraz przedszkole i żłobek dzieci. Poza tym wspólnie spędzane popołudnia, wieczory, weekendy. Ania, jak sama o sobie mówi, to „mama na pełen etat”.

„Najszczęśliwsze dni w moim życiu to narodziny naszych dzieci. Maluchy wypełniły całe nasze życie, cały nasz świat. Przebywanie z nimi, codzienna opieka, zabawa, to pełna radość. Jeszcze do niedawana błam mamą na pełen etat. Dziś, przez chorobę, ostrą białaczkę szpikową, zostawiam swoje dzieci na wiele tygodni, aby się leczyć. I choć wiem, że są bezpieczne, kochane, zaopiekowane, bo są z tatą, to zawsze, będąc w szpitalu, tak bardzo za nimi tęsknię.” – opowiada Ania.

Ania zdecydowała się opowiedzieć swoją historią, aby pomóc pacjentom, którzy tak jak ona, potrzebują Dawcy niespokrewnionego, by wyzdrowieć. Jej najbliżsi i przyjaciele zaczęli działać. Wraz z Fundacją DKMS organizują rejestrację potencjalnych Dawców szpiku w Złotoryi i Bolesławcu.

„Jeśli moja historia przekona kogoś do rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku, to znaczy, że było warto ją opowiedzieć. Zostając potencjalny Dawca szpiku dajesz szansę na życie nie tylko choremu na białaczkę, ale również jego rodzinie i bliskim. W moim przypadku Dawca nie tylko pomoże mi, ale także moim dzieciom i mężowi. Osób, które tak jak ja, szukają bliźniaka genetycznego i walczą z nowotworem krwi dla siebie i swoich bliskich, jest na świecie tysiące. Sama poznałam na oddziale wielu chorych. Każdy z nich zasługuje na życie. A Ty możesz dać nam wszystkim szansę na życie!” – dodaje Ania.

Daj nadzieję! Uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!

W najbliższych dniach każdy mieszkaniec Bolesławca i Złotoryi będzie mógł dołączyć do bazy potencjalnych Dawców szpiku.

 „Rejestracja jest bardzo łatwa, szybka i bezpłatna. Wystarczy poświęcić około 10 minut i odwiedzić jeden z punktów rejestracji Dawców w Bolesławcu i Złotoryi. Na początku należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych, niespokrewnionych Dawców szpiku. Jeżeli Dawca będzie zgodny z jakimś Pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania.” – wyjaśnia Anna Dorsz z Fundacji DKMS.

Punkty rejestracyjne:

15 listopada 2023 r., środa

godz. 9:00-14:00

Szpikolada w mundurze w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu

  1. Komuny Paryskiej 6

19 listopada 2023 r., niedziela

godz. 9:00-14:00

Złotoryjski Ośrodek Kultury w Złotoryi

plac W. Reymonta 5

 

19 listopada 2023 r., niedziela

godz. 10:00-16:00

Bolesławiecki Ośrodek Kultury w Bolesławcu

plac Piłsudskiego 1c

25 października 2023 r., sobota

godz. 10:00-18:00

Centrum Handlowe Bolesławiec City Center w Bolesławcu

  1. Asnyka 1


Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

  • • między 18 a 55 rokiem życia,
  • • w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
  • • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (październik 2023), spośród których już ponad 12 500 osób (październik 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.