Dolnośląski Delfinek w Gromadce

Dolnośląski Delfinek w Gromadce

Przy Szkole Podstawowej w Gromadce otwarto nowoczesny basen. To kolejna inwestycja, która powstała w ramach programu Dolnośląski Delfinek. Samorząd województwa dofinansował jego budowę kwotą 1,25 miliona złotych. W otwarciu obiektu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.
- Nowy Dolnośląski Delfinek, wybudowany w Gromadce, to kontynuacja programu budowy krytych pływalni w całym regionie. To kolejna inwestycja sportowa, realizowana przede wszystkim z myślą o najmłodszych Dolnoślązakach. Zarówno uczniowie, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli ułatwiony dostęp do profesjonalnej nauki pływania oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Z doświadczenia wiemy, że każda kolejna otwarta pływalnia cieszy się dużym zainteresowaniem. Jestem przekonany, że tak będzie również tutaj – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W ramach projektu powstał bardzo praktyczny przyszkolny basen dostosowany do potrzeb dzieci szkolnych do nauki pływania oraz oswajania się z wodą dla najmłodszych. Kryta pływalnia, wraz z zapleczem rekreacyjnym, będzie służyła przede wszystkim jako obiekt do nauki pływania dla dzieci ze szkół i przedszkola z terenu gminy Gromadka, a także po godzinach szkolnych oraz w weekendy dla mieszkańców jako miejsce rekreacji i spędzania czasu wolnego. Obiekt nie posiada barier architektonicznych i został przystosowany do korzystania z niego przez osoby z niepełnosprawnościami. Inwestycja kosztowała 11,8 miliona złotych. Samorząd województwa przekazał na ten cel 1,25 mln zł, natomiast Ministerstwo Sportu - 2,5 miliona złotych.

 

– Nauka pływania to jedna z podstawowych umiejętności sportowych, które, moim zdaniem, powinno opanować każde dziecko. Dlatego jako samorząd województwa postanowiliśmy zapewnić naszym dzieciom i młodzieży możliwość nauki pływania w Dolnośląskich Delfinkach – komentuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Program „Dolnośląski Delfinek” zakłada budowę małych, przyszkolnych, krytych pływalni na terenach tych gmin, dla których utrzymanie pełnowymiarowych obiektów byłoby nieosiągalne. Celem programu jest objęcie nauką pływania jak największej grupy dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych z nieco mniejszych gmin i miejscowości. Do tej pory w regionie powstało 9 Dolnośląskich Delfinków: w Strzegomiu, Chocianowie, Głuszycy, Górze, Twardogórze, Ząbkowicach Śląskich, Kątach Wrocławskich, Szczawnie-Zdroju i Gromadce. W tym roku planowane jest otwarcie dziesiątej pływalni - w Żmigrodzie.

Samorząd województwa wspiera także program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, który uczy bezpiecznego zachowania w wodzie, a dzięki niemu tysiące dzieci na Dolnym Śląsku za darmo rozpoczęło swoją przygodę z pływaniem. Uruchomiony w 2021 roku program „Płynę Dalej” przeznaczony jest dla dzieci, które chcą doskonalić swoje umiejętności, a w jego ramach mogą minimum dwa razy w tygodniu ćwiczyć pod okiem profesjonalnych trenerów. W ubiegłym roku samorząd województwa przeznaczył na oba programy łącznie 950 tys. zł.

(info: UM WD)