Pomnik generała Stanisława Maczka w Niderlandach

Pomnik generała Stanisława Maczka w Niderlandach

W piątek, 16 września 2022 roku, w gminie Terneuzen, odsłonięto pomnik generała Stanisława Maczka. Jest to pierwszy w Niderlandach pomnik legendarnego dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej.
Odsłonięcie popiersia Generała Stanisława Maczka w De Griete, nad brzegiem Skaldy zachodniej w Terneuzen, w Holandii. Uroczystej odsłony dokonali wnuczka generała - Karolina Skillen Maczek, senator RP - Halina Bieda, burmistrz Terneuzen - Erik van Merrienboer oraz komisarz holenderskiego króla - Jan Polman w obecności syna generała - Andrzeja Maczka.

Pomnik ten jest swoistym hołdem dla Generała, który jako dowódca wraz ze swoimi żołnierzami z 1 Polskiej Dywizji Pancernej wyzwolił ten region we wrześniu 1944 roku. W uroczystości wzięła udział delegacja żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wraz z Dowódcą gen. bryg. Grzegorzem Barabiedą.

Bój polskich żołnierzy 16-20 września 1944 roku był zwycięskim rozdziałem Bitwy o Skaldę i walk o swobodny dostęp do portu w Antwerpii, który miał strategiczne znaczenie dla wojsk sprzymierzonych.

(info: 10BKPanz)