„Stempelkiem i pędzlem malowane” Jolanta Okraska

„Stempelkiem i pędzlem malowane” Jolanta Okraska

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1983 r. Początkowo zatrudniona w malarni jako zdobnik ceramiki, gdzie zajmowała się powielaniem dekoracji wykonywanych gumowymi stemplami oraz malowaniem autorskich dekoracji kwiatowych. Później krótko pracowała w odlewni i czyszczarni wyrobów. Od 1995 r. zatrudniona w malarni unikatów na stanowisku projektant dekoracji.


J. Okraska traktuje pracę jako realizację życiowej pasji artystycznej. Od dziecka lubi malować, lepić z plasteliny, robić wycinanki. Talent plastyczny odziedziczyła po tacie. Stale podnosi swoje kwalifikacje, zgłębia tajniki dekoracji, śledzi wszelkie nowości w tym temacie. Żeby zajmować się wzornictwem, trzeba mieć zdolności manualne, być wrażliwym na piękno, mieć wyobraźnię i zmysł przestrzenny. Ułatwia to ujrzenie wzoru w myślach i przeniesienie go z płaskiej powierzchni na formę przestrzenną. Podobnie jest z kolorami, które mają inną barwę przed i po wypaleniu. Tu również potrzeba wyobraźni, żeby przewidzieć efekt końcowy.
Kiedy rodzi się pomysł, projektantka wykonuje „notatkę rysunkową”, a później rozwija szkic, który jest punktem wyjścia do powstania dekoracji. W jej pierwszych zdobinach przeważały motywy geometryczne. Obecnie preferuje bardziej rozbudowane dekoracje kwiatowe, w których łączy stemple z malaturą pędzlem.
Inspiracji J. Okraska poszukuje w otaczającej ją przyrodzie i jej pięknie. Szczególnie lubi wiosnę i czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Zmiany i zjawiska w niej zachodzące inspirują do twórczej pracy i mobilizują do wymyślania kolejnych wzorów.
Większość swoich dekoracji opiera na kompozycji, w której główny motyw, składający się z drobnych stylizowanych kwiatków na łodyżkach, jest okolony kilkoma wąskimi pasmami gęstych stempelków. Do tej grupy należą dekoracje z pomarańczowymi (560X) i niebieskimi (614X, 1436X) kwiatkami oraz z czerwonymi (1431X) i niebieskimi (1432X) dzwonkami. Projektantka stworzyła również rozbudowane dekoracje wielkokwiatowe: z niebieskimi bratkami (U3662), czerwonymi różami (U3749, U4188) z motywem barwnych łąk kwietnych (U2806, U4182, U3753) i z motywem błękitnego motyla (U1491).
Magia świątecznej atmosfery wpłynęła na stworzenie szeregu dekoracji o tematyce bożonarodzeniowej i wielkanocnej. Wśród nich na wzmiankę zasługują stylizowane dekoracje kwiatowe stworzone na stół wielkanocny w postaci subtelnego wianka kwiatowego okolonego kolejnymi wstęgami stempelków: z żółtymi kwiatkami (2482X) lub czerwonymi (561AQ) kwiatkami. J. Okraska skomponowała również wielobarwne motywy bożonarodzeniowe z powtarzalnym motywem zielonych choinek (1676X, U4173, U4174). Do serii okazjonalnych dekoracji zaliczyć należy również wzory z motywami walentynkowymi, w których zastosowano zmultiplikowany motyw serduszek w tonacji czerwieni (1677X) i błękitu (1679X). Projektantka jest również autorką minimalistycznych, subtelnych dekoracji z użyciem kobaltu: z drobnymi gwiazdkami (2528X) i z misternymi plecionkami w kolorze kobaltowym (1882X) lub kobaltowym i ciemnozielonym (2575X).
Naczynia z dekoracjami zaprojektowanymi przez J. Okraskę były prezentowane w latach 2006-2011 w amerykańskim kanale telesprzedażowym TV QVC, a także w 2006 r. podczas Dni Projektanta odbywających się w bolesławieckim sklepie firmowym „Styl” przy ul. T. Kościuszki 23 oraz wystawy prezentowanej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie w 1995 r.