Magdalena Gazur – kuratorka wystawy „Rzemiosło w kolorze”

Magdalena Gazur – kuratorka wystawy „Rzemiosło w kolorze”

Projektantka i kuratorka wielu wystaw, która zaskakująco potrafi połączyć oczywiste z nieoczywistym oraz łączy nowoczesne wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem z regionu Dolnego Śląska, zawsze zgodnie z mottem: „najlepszy design to taki, którego nie widać”.


Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – dyplom uzyskała w 2006 r. w I Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej prowadzonej przez prof. Lidię Kupczyńską-Jankowiak. W latach 2005–2006 studiowała również na University of Wolverhampton (Wlk. Brytania) na Wydziale Ceramiki (2006) i na Wydziale Komunikacji Graficznej (2005–2006). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 r. ukończyła studia podyplomowe „Projektowanie wzornicze w zarządzaniu rozwojem nowego produktu” realizowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. W 2022 r. obroniła pracę doktorską „Wokół stołu. Wpływ tradycyjnych technik wytwarzania na współczesne formy użytkowe” (promotor dr hab. Joanna Teper) na wrocławskiej ASP, gdzie również sama wykłada (Katedra Działań Interdyscyplinarnych w Ceramice i Szkle).
Do Bolesławca po raz pierwszy zawitała w 2009 r. jako uczestniczka 45. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego, a w latach 2010–2011 pełniła funkcję komisarza. Podczas plenerów często gościła w „Manufakturze”. Jeszcze jako projektant zewnętrzny, zaprojektowała dla zakładu pierwszy zestaw śniadaniowy. Od 2013 r. pracuje w Manufaktura w Bolesławcu jako kierownik artystyczny i główny projektant odpowiedzialny za wzornictwo zakładu.
M. Gazur jest również inicjatorką i współautorką projektu „Polski Stół”, w ramach którego trzech dolnośląskich producentów: bolesławiecka „Manufaktura”, "Porcelana Krzysztof" z Wałbrzycha i Huta Szkła Kryształowego JULIA z Piechowic wspólnie stworzyły trzy zestawy naczyń łączące kamionkę, porcelanę i szkło. Wchodzący w skład tej kolekcji zestaw śniadaniowy nr 1 został wyróżniony znakiem „must have” na Łódź Design Festival w 2016 r. W kolejnych latach podczas festiwalu nagrodzone zostały kolejno: kolekcja „Lata 60-te” (2020), kolekcja HopOnTop (2021) i kolekcja Dywany z Bolesławca (2022). Zaprojektowana przez nią kolekcja „Blue Line – Modern” gościła na wystawach we Włoszech i Niemczech, natomiast kolekcja „Roses” została wybrana do prezentacji w Alei Trendów podczas Targów Ambiente 2019 we Frankfurcie.
Zaprojektowane przez M. Gazur kolekcje naczyń znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

(info: Muzeum Ceramiki)