Stempelkiem i pędzlem malowane Maryla Iwicka

Stempelkiem i pędzlem malowane Maryla Iwicka

Z wykształcenia technolog ceramiki, absolwentka Technikum Ceramicznego w Szczawnie Zdroju. W 1981 r. po maturze zatrudniła się w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego. Początkowo pracowała w odlewni, następnie przeszła do malarni. Od 1996 r. zajmuje stanowisko projektantki dekoracji. Do produkcji wprowadziła około 400 wzorów unikatowych, limitowanych i produkcyjnych.
Na początku lat 80. zajmowała się malowaniem barwnych dekoracji kwiatowych na dużych formach naczyniowych. Równocześnie wraz z koleżankami z malarni podejmowała pierwsze próby z dekoracją stempelkową. Stemple malarki wykonywały samodzielnie, korzystając z ogólnie dostępnych materiałów. Odkąd ta metoda zdobienia zdominowała produkcję, M. Iwicka bazuje w swojej pracy głównie na stemplach, ale nadal część projektów tworzy z użyciem samych pędzli lub obu tych narzędzi jednocześnie.


Projektantka najbardziej lubi dekoracje z elementami roślinnymi, ale inspiracji poszukuje w różnorodnych motywach zdobniczych, które często stają się impulsem do powstania nowych wzorów. Najpierw nanosi pomysł na papier, a następnie rozwija go i przekształca do uzyskania optymalnego efektu. Kiedy powstaną przeznaczone do danej dekoracji stemple, rozpoczyna pracę z biskwitem, stosując różne zestawy kolorów.
W swoich dekoracjach M. Iwicka świadomie komponuje paletę barw, stawiając na zdecydowaną, wyrazistą kolorystykę. Ciągle stara się zaskakiwać klientów swoim wzornictwem, stale poszukuje nowych rozwiązań. Jej dekoracje są łatwo rozpoznawalne ze względu na dobór mocnych, intensywnych kolorów, jak również motywów zdobniczych. Tworząc dekoracje, obserwuje aktualne trendy, ale ufa również własnemu wyczuciu i gustowi. W swoim dorobku ma zarówno dekoracje bardzo bogate i rozbudowane, jak i minimalistyczne. Jest projektantką wszechstronną, równie swobodnie tworzy kompozycje kwiatowe, geometryczne, jak i abstrakcyjne.
Pośród wzorów autorstwa M. Iwickiej znajdziemy wyraziste jasne kwiaty pokrywające całe powierzchnie naczyń, konturowane czernią i szarością (U4638) lub brązem (U4815). W kilku projektach pojawiają się charakterystyczne kwiaty z wachlarzowymi płatkami. Do tej serii należą m.in. dekoracje: U1476 z jasnymi kwiatami na kobaltowym tle, U1472 z czerwonymi kwiatami na żółtym tle, U1473 z kobaltowymi kwiatami na zielonym tle.
M. Iwicka nie unika tradycyjnego dla bolesławieckiej ceramiki kobaltu. Odkrywa jego nowe oblicze np. w następujących dekoracjach: U70, tworzącej rozbudowaną bordiurę kwiatową skomponowaną przy użyciu różnorodnych odcieni błękitu, U69 z astrami na tle kobaltowej siatki z zaznaczonymi węzłami, U48 z pasmem kwiatów wydzielonym od dołu i góry szerokim pasmem stempelków.
M. Iwicka jest również autorką abstrakcyjnych wzorów wykorzystujących cieniowanie, dzięki któremu dekoracja zyskuje efekt trójwymiarowości. Najciekawsze przykłady to koncentryczne okręgi w kobalcie (L35), wielobarwna dekoracja z efektem ombre (L51) i cieniowane wielobarwne kamyki (L36). M. Iwicka zaprojektowała również wiele dekoracji stempelkowych łączących kilka zróżnicowanych kolorystycznie pasm, oplatających gęstą siecią całe naczynia. Są wśród nich zdobiny produkcyjne: 50X, 1624X i 2130X oraz unikatowe: U114 i U151. Na wzmiankę zasługuje również unikatowa malarska kolekcja z owocami: jabłkami (U3065), gruszkami (U3068), śliwkami (U3066) i brzoskwiniami (U3069).
Prace M. Iwickiej brały udział w następujących targach, wystawach zbiorowych i konkursach:
2018 “Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej - Barwy Niepodległej”, wystawa Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna", Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Bolesławiec
2004 „Wzornictwo «Ceramiki Artystycznej»”, Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Bolesławiec
2003 Nagroda w konkursie „Dobry Wzór 2003” dla naczyń z dekoracją 288A zaprojektowanych przez B. Wolanina, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa
2003 Wystawa „Dobry Wzór”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa
2002 „Projektanci «Ceramiki Artystycznej»”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec
2000-2004 Międzynarodowe Targi „Ambiente”, Frankfurt nad Menem
1998 „Kamionka bolesławiecka”, Biuro Wystaw Artystycznych, Jelenia Góra
1997 „Dni Dolnego Śląska”, Ostrawa, Czechy
1996 Nagroda w konkursie „Dobry Wzór 1996” dla naczyń z dekoracją U114 zaprojektowanych przez B. Wolanina, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa
(info: Muzeum Ceramiki)