Szkolenie w norweskim Telemark Museum

Szkolenie w norweskim Telemark Museum

 W ostatnim tygodniu delegacja z Muzeum Ceramiki gościła w norweskim Telemark Museum w Skien. Wizyta odbyla się w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”, którego partnerami są: Telemark Museum (Norwegia), Gmina Miejska Bolesławiec oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a jednym z jego celów jest odrestaurowanie pałacu Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej 28-29 w Bolesławcu i uruchomienie w nim nowej siedziby Muzeum Ceramiki. Podczas wyjazdu bolesławieccy muzealnicy wzięli udział w przygotowanym przez partnera norweskiego szkoleniu na temat tworzenia nowoczesnej oferty wystawienniczej i edukacyjnej oraz funkcjonowania norweskich muzeów.


W trakcie szkolenia uczestnicy wzięli udział w szeregu prelekcji i prezentacji obejmujących różne aspekty funkcjonowania norweskiej placówki, w tym gromadzenie i opracowywanie zbiorów, działalność naukową i konserwatorską, a przede wszystkim tworzenie ekspozycji i prowadzenie działań edukacyjnych adresowanych do różnych grup odbiorców. Rozbudowaną strukturę Telemark Museum, strategię jego działalności, zasady administrowania i finansowania, współpracę z władzami na poziomie lokalnym, regionalnym i państwowym, a także dotychczasowe przedsięwzięcia inwestycyjne oraz plany na przyszłość przedstawili dyrektor jednostki Barbara Ida de Haan, kierownik działu administracji Siv Dyrkolbotn oraz kierownik działu zarządzania budynkami Bjørn Rudborg. Koncepcję tworzenia wystaw, tajniki zarządzania kolekcjami muzealnymi oraz gromadzenia i opracowywania naukowego eksponatów, a także zasady ich magazynowania i konserwacji przybliżyły Ellen Rodvang i Ann Iren Ryggen Aasen z działu zarządzania zbiorami. Różne elementy oferty edukacyjnej i kulturalnej omówiła szefowa działu publicznego Silje Honningdal. Nad sprawną organizacją całości szkolenia czuwała Karolina Szawica – kierownik ds. współpracy międzynarodowej.
Szkolenie oprócz części teoretycznej miało także wymiar praktyczny. Muzealnicy z Polski zwiedzili wystawy w głównym budynku Telemark Museum w Skien oraz w jego oddziałach: pałacyku rodziny Aall w Ulefoss i Muzeum Henrika Ibsena w Venstøp. Zapoznali się także z merytorycznymi i technicznymi tajnikami tworzenia muzealnych pokojów zagadek (tzw. escape room), wykorzystywanych jako środka nauczania historii i cieszących się w Norwegii ogromną popularnością.
Podczas wyjazdu omówiono również przyszłe działania w ramach wspomnianego projektu, w tym szkolenie z zakresu współpracy sektora przedsiębiorczości i kultury, zaplanowane w Bolesławcu w sierpniu br. oraz wystawę prezentującą ceramikę z Porsgrunn i Bolesławca, która odbędzie się w Faenzie (Włochy) w ramach festiwalu ceramicznego Argilla Italia we wrześniu br. Poruszono także kwestie dalszej współpracy między Telemark Museum i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, obejmującej realizację kolejnych wielostronnych projektów ukierunkowanych na zacieśnianie kontaktów między muzeami a podmiotami branży ceramicznej w ramach Europejskiego Szlaku Ceramiki.