Czas podsumowania międzynarodowych działań – DEFENDER22

Czas podsumowania międzynarodowych działań – DEFENDER22

Wspólnym strzelaniem na poligonie w Drawsku Pomorskim zakończyły się tegoroczne międzynarodowe manewry wojskowe Defender Europe 2022. W ich trakcie każdego dnia współpracę doskonalili żołnierze polscy, amerykańcy, brytyjscy, duńscy i niemieccy.


Międzynarodowe ćwiczenie Defender22 rozpoczęło się 1 maja na wielu europejskich poligonach, m.in. w Drawsku Pomorskim. Jest ono sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Głównym jego celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO.

"Odbyliśmy szereg ćwiczeń zarówno taktycznych, jak i ogniowych - w dzień i w nocy. Nasze zajęcia również obejmowały przemieszczenie z garnizonu Świętoszów do poligonu drawskiego częścią sił po tzw. drodze Hannibala, to jest odległość około 350 km, łącznie z forsowaniem szerokiej przeszkody wodnej na rzeczce Odra" – powiedział dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej - płk Grzegorz Barabieda.

Zarówno ostatnim epizodem jak i podsumowaniem trwającego prawie miesiąc ćwiczenia było wspólne kierowanie ogniem. Scenariusz zakładał, że w pierwszej kolejności pododdziały rozpoznawcze prowadziły rozpoznanie przedpola, następnie wezwane śmigłowce i samoloty niszczyły wykryte cele. W dalszej części czołgi amerykańskie Abrams, a także polskie i duńskie Leopard (w tym duńskie w najnowszej wersji 2A7) oraz wozy bojowe Bradley i BWP-1 prowadziły ogień do kolejnych wykrytych celów.

Pomimo różnych struktur organizacyjnych i rodzajów posiadanego uzbrojenia, żołnierze kolejny raz dali dowód, jak dobrze układa się współdziałanie na polu walki. Zbieżność procedur w poszczególnych armiach oraz brak barier językowych potwierdziły wieloaspektową współpracę oraz skuteczną interoperacyjność Defendera.

(info: por. Agata Zawal, szer. Kamil Oślizło/10BKPanc)