VII Rajd Pieszy

VII Rajd Pieszy

...Tam gdzie łąka, tam gdzie las, gdzie nie było jeszcze nas, na majówkę na wędrówkę... Tekst Wandy Chotomskiej pięknie pasuje do sobotniego wydarzenia zaproponowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.
VII Rajd Pieszy, bo to o nim mowa w tym roku rozpoczął się w Żeliszowie. Spod Domu Ludowego ruszyła duża grupa ludzi, lubiących aktywnie spędzać wolny czas. I bardzo dobrze trafili, bo trasa, zaplanowana w tym roku to odcinek liczący prawie 15 kilometrow, więc można się było pozbyć nadmiaru energii.


Wiele odcieni wiosennej zieleni cieszyło oczy, a balsamem dla uszu był wszechobecny śpiew ptaków, słyszany podczas spaceru przez las. Pierwszym przystankiem był punkt czerpania wody od dawna nazywany potocznie "Piekiełko". Przygotowane wcześniej materiały historyczne o otaczających nas miejscach nie za bardzo się przydały, bo okazało się, że uczestnikiem wycieczki był pasjonat historii, ekologii - Tadeusz Łasica i to właśnie jego arcyciekawe opowieści przybliżyły uczestnikom rajdu wszystkie mijane atrakcje. A było czego posłuchać, bo prosto z "Piekieka" powędrowaliśmy do rozlewiska przy starej cegielni, gdzie zachowały się jej niewielkie fragmenty.
Po drodze trochę wiało lecz kompletnie nie przeszkadzało to w wędrówce. Wprawdzie zdarzało się, że wiatr zwiewał czapki z daszkiem i niektórzy szukali ich w pobliskim rzepaku, ale ogólnie można powiedzieć, że pogoda nam sprzyjała.
Następnym punktem programu był zabytkowy pałac w Skale (a właściwie jego ruiny) i piękny park z wielkimi platanami i tulipanowcami. W drodze powrotnej mijaliśmy nieistniejącą już wioskę Górniki i nieco już zmęczeni dotarliśmy na posiłek regeneracyjny (kiełbaskę z grilla) do Żeliszowa. Tak posileni i z odzyskaną energią odwiedziliśmy jeszcze Perłę Żeliszowa, która była ostatnim punktem programu.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników, to Wasza energia i optymizm sprawiły, że kilometry wędrówki minęły błyskawicznie. Pragniemy także gorąco podziękować Tadeuszowi Łasicy za ogrom informacji historycznych.
(info: GOKiS)