„Stempelkiem i pędzlem malowane" Jerzy Stępień

„Stempelkiem i pędzlem malowane" Jerzy Stępień

Jerzy Stępień był związany z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” przez ponad 18 lat, od 1999 do 2017 r. Pracował jako zdobnik ceramiki, w tym w latach 2005-2008 jako członek zespołu działu wzornictwa i promocji.
Uchodził za dekoratora do zadań specjalnych. Większość stworzonych przez niego wzorów to unikaty. Powstawały na indywidualne zamówienia klientów lub w ramach zleceń okolicznościowych, czego przykładem są kufle na górnicze karczmy piwne lub babskie combry. Jego ulubionym tematem była przyroda, szczególnie zwierzęta, krajobrazy czy sceny polowań. Był mistrzem w malowaniu górskich widoków, rozlewisk rzecznych i architektury, w tym bolesławieckich zabytków. Wykonywał również portrety. Ponadto dekorował produkowane w zakładzie figurki: kaczki, motyle, ptaszki, lwy, psy czy dynie.
Naturalistyczne malatury najczęściej wykonywał przy użyciu areografu, umożliwiającego nanoszenie farby warstwami w celu uzyskania subtelnego cieniowania barw, ale równie sprawnie posługiwał się pędzlem. Rozbudowane, przyciągające wzrok iluzją przestrzenności dekoracje z reguły powielał własnoręcznie. W swoich projektach rzadko korzystał ze stempli, stworzył jedynie kilka typowo stempelkowych dekoracji. Przebojem okazały się motywy przeznaczone na garnki do kiszenia ogórków (DU.77 i DU.78), zawierające malarski wizerunek tego warzywa. Na wzmiankę zasługuje również geometryczna dekoracja w odcieniach ciemnej zieleni i pomarańczu (DU.76). Niektóre jego projekty i kompozycje sa wykorzystywane do dnia dzisiejszego.
J. Stępień był człowiekiem wielu zainteresowań. Jako zapalony działkowicz i entuzjasta ornitologii lubił spędzać czas na łonie przyrody. Pasjonowała go jazda motocyklem i różnorodne formy aktywnego wypoczynku. Do jego ulubionych zajęć należało też rysowanie i malowanie akwarelami, przede wszystkim realistycznych krajobrazów.
Zawsze wesoły, pogodny i dowcipny był prawdziwą duszą towarzystwa. Został zapamiętany jako życzliwy kolega i powszechnie lubiany, niezwykle serdeczny człowiek. Odszedł 15.02.2021 r.