Niech Żyje Wolność!

Niech Żyje Wolność!

8. Przegląd Pieśni Jacka Kaczmarskiego i Bardów Solidarności
oraz gra miejska Zerwij Kajdany
BOK-MCC przedłużył niepodległościową majówkę! Wszystko za sprawą akcji Niech Żyje Wolność dofinansowanej ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach rządowego programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA. 5 maja w sali kina Forum odbył się 8 Przegląd Pieśni Jacka Kaczmarskiego i Bardów Solidarności. 16 wykonawców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowało swoje talenty. Nie zabrakło wzruszeń i podniosłych momentów. Jury w składzie: Przemysław Lembicz, Jan Filipek 


i Bogłusław Kłak, miało bardzo twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie, pierwsze miejsce
w kategorii szkół podstawowych zdobyła fenomenalna Wiktoria Eliaszewicz. Spośród starszej młodzieży pierwsze miejsce zajęła Julia Nowacka, której brawurowe wykonanie nie miało sobie równych. Wyróżniono także 11-osobowy zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wyniki ogłoszono w podniosłej atmosferze, a dyplomy zwycięzcom wręczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Szymon Pogoda, Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman oraz Franciszek Kopeć Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność.
Wielkim zaszczytem dla BOK-MCC była uroczystość wręczenia Krzyży Służby Niepodległości. Podczas tej podniosłej chwili swoją obecnością zaszczycili nas najważniejsi działacze opozycji antykomunistycznej, panowie: Zbigniew Razik, Tadeusz Stański, Stanisław Sakwa oraz Dariusz Górecki oraz Jan Filipek. Po uroczystościach i koncercie finalistów przeglądu publiczność zachwycili Młodsi Panowie Dwaj. Duet znany na co dzień z występów w formacji ProForma wykonał przekrojowy przegląd utworów z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Słuchaczy zaskoczyło podobieństwo głosu Przemysława Lembicza do śp. Jacka Kaczmarskiego.
Następnego dnia, od wczesnego przedpołudnia, na ulicach Bolesławca rozgrywała się gra Zerwij Kajdany. 5 drużyn z bolesławieckich szkół stawiło czoła przygodzie, która poprowadziła ich przez miejsca związane z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdej lokalizacji przed śmiałkami stały wyzwania, np. narysowanie portretu Marszałka Piłsudskiego albo wykonanie ulotek opozycyjnych i rozdanie ich przechodniom. Młodzież uczyła się poprzez zabawę – a to najlepsza forma kontaktu z wiedzą. Dodatkową atrakcją dla wszystkich bolesławian była grupa rekonstrukcji historycznej w umundurowaniu 1 Brygady Legionów, z którą można było porozmawiać i dowiedzieć się wielu ciekawostek. Zakończenie gry to występ Mariusza Olczaka – Dyrektor Archiwum Akt Nowych, który spotkał się z graczami i dopowiedział wszystko to, czego nie dało się uwzględnić w samej grze. Przez prawie całą grę młodzieży towarzyszył Pan Jan Filipek, który dzielił się swoją wiedzą oraz emocjami towarzyszącymi mu w walce z reżimem komunistycznym. Dziękujemy współorganizatorom: Regionowi Jeleniogórskiemu NSZZ Solidarność, Organizacji Terenowej NSZZ Solidarność w Bolesławcu, I LO w Bolesławcu, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla oraz - oczywiście Biuru Programu NIEPODLEGŁA za udaną realizację projektu Niech Żyje Wolność!
(info: BOK-MCC)