„Stempelkiem i pędzlem malowane” Marcin Sacher

„Stempelkiem i pędzlem malowane” Marcin Sacher

Z wykształcenia grafik komputerowy ze specjalizacją technik poligrafii, absolwent Studium Artystycznej Grafiki Komputerowej we Wrocławiu oraz student Wydziału Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 25 lat rozwija swoje zainteresowania artystyczne i umiejętności w zakresie rysunku, ilustracji książkowej i satyrycznej, grafiki komputerowej i rzeźby. Jednak to ceramika jest jego największą pasją i powołaniem.
Od 2013 r. pracuje jako zdobnik ceramiki w ZC „BOLESŁAWIEC”, projektując i malując autorskie wzory głównie na limitowanych seriach zestawów herbacianych. Do sprzedaży trafia nie więcej niż dziesięć 24-elementowych kompletów. M. Sacher dekoruje również wyroby ceramiczne na indywidualne zamówienia klientów, wykonując pędzlem misterne podszkliwne malatury. Poprzez połączenie grawerowanego biskwitu z angobą i farbą nanoszoną aerografem uzyskuje efekt trójwymiarowości. Stworzył 18 unikatowych wzorów autorskich. Projektuje intuicyjnie, tworząc realistyczne malarskie dekoracje, głównie kwiatowe. W jego rozbudowanych dekoracjach obok motyli i ptaków pojawiają się typowe polskie roślinny: maki, rumianki, dzwonki, wiśnie, i owoce jeżyn.


Swoje zainteresowania artystyczne M. Sacher rozwija od dzieciństwa. Był uczniem prywatnego studium plastycznego znanej bolesławieckiej artystki i pedagog – Jolanty Ajlikow-Czarneckiej, gdzie poznał techniki malarskie i rysunkowe. W latach 2015-2017 doskonalił talent malarski pod okiem Czesława Matyjewicza. Od 2010 r. rozwija także swoje umiejętności rzeźbiarskie podczas zajęć prowadzonych w BOK-MCC przez Edytę Orlińską, Mateusza Grobelnego, Adrianę Grobelną, Martę Małoszyc i Czesława Matyjewicza. Uczęszczał również do legnickiej „Pracowni Poddasze”, gdzie uczył się pod kierunkiem Doroty Wojtyniak i Agnieszki Gasztold-Wierzbickiej.
M. Sacher uwielbia pracować w plastycznej glinie, tworząc fantastyczne, bajkowe postaci i ludzkie popiersia. W wolnym czasie realizuje się artystycznie na różnych polach. Od 2000 r., tworzy animacje na urządzenia mobilne, wizualizacje 3D, projekty nadruków na koszulki i rysunki satyryczne. Pracował również jako ilustrator, tworząc rysunki do publikacji „Vademecum ucznia szkoły podstawowej” (1998, wyd. Astrum). Zaprojektował także okładkę płyty ze słuchowiskiem „Niesforajka Szczypiorkowa” (2008, Fundacja Ministerstwo Uśmiechu).
Twórczość M. Sachera spotkała się z uznaniem na wielu konkursach. Otrzymał między innymi wyróżnienie honorowe w I Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym „Zegrzyńska Paskuda” (2007), wyróżnienie w międzynarodowym konkursie rysunku satyrycznego „Roponioska 2007”, wyróżnienie w konkursie plastycznym „Eurowizja” (2008), nagrodę głównę w konkursie „Ceramiony 2012” oraz I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Donica – dom dla roślin” (2017).
Prace M. Sachera były pokazywane m.in. na corocznych wystawach prezentujących działalność pracowni ceramicznej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki, wystawie poplenerowej „Pod okiem mistrzów” (2020, BOK-MCC Bolesławiec), wystawie podsumowującej Transgraniczne Warsztaty Artystyczne „Dolny Śląsk – wczoraj, dziś i jutro” (2021, BOK-MCC, Teatr Stary, Bolesławiec, Zamek Krobnitz) oraz wystawie prezentującej pasje artystyczne mieszkańców naszego miasta „Bolesławianki, bolesławianie pokażcie się” (2022, MBP-CW, Bolesławiec).

(info: Muzeum Ceramiki)