Zatargi z Teatrem

Zatargi z Teatrem

Po trzydniowym maratonie teatralnym aktorzy emdekowskiej pracowni FORMAT wystawili aż sześć przedstawień - w piątek nadszedł czas oficjalnego otwarcia XVII Ogólnopolskich Młodzieżowych Zatargów z Teatrem, którego dokonali Starosta Bolesławiecki, Tomasz Gabrysiak i Dariusz Uściński, dyrektor MDK.
"Nasza Rzecz", przedstawienie w wykonaniu TEATRU Z JEDNEJ GLINY, którego premiera zakończyła wieczór, dała widzom do emocjonalnego wiwatu. Bo właściwie jak to z nami, rodakami jest? Kochamy Polskę, czy nienawidzimy jej? Kochamy we fragmentach, czy gardzimy nią po całości? Zostajemy, czy wiejemy stąd, kiedy tylko nadarzy się pierwsza okazja? To nie są łatwe sprawy. Poniewieramy polskością, a jednocześnie NIE POTRAFIMY BEZ NIEJ ŻYĆ!
Mocne słowa wypowiadane przez bardzo młodych ludzi musiały wywołać silne emocje. Wielu widzów opuszczało Teatr Stary ocierając łzy. Na pewno niektórzy przeżyli swego rodzaju katharsis. Inni zostali sprowokowani do zastanowienia się jak to jest z TĄ POLSKĄ? Jak to jest z NAMI, POLAKAMI?
"Nasz Rzecz" powstała podczas zajęć warsztatowych. Złożono ją z tekstów napisanych przez młodzież. To ich osobiste przemyślenia, które zebrała w całość i wyreżyserowała Aneta Ćwieluch.