„Stempelkiem i pędzlem malowane” – Joanna Domaradzka

„Stempelkiem i pędzlem malowane” – Joanna Domaradzka

Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" związana od 2012 r. Po odbyciu trzymiesięcznego kursu rozpoczęła pracę w malarni artystycznej. Od 2014 r. związana z Działem Wzornictwa (obecnie Dział Rozwoju).
Inspiracji do twórczości poszukuje w przyrodzie, m.in. w urodzie różnych gatunków kwiatów. Śledzi również aktualne trendy wzornicze. Swoje obserwacje przenosi na ceramikę. W dekoracjach J. Domaradzkiej pojawiają się głównie elementy kwiatowe o malarskim charakterze, nanoszone pędzlem i specjalną „pałką malarską”. W swoich projektach stosuje również stemple wykonane z gąbki, które wykorzystuje przy tworzeniu dekoracji geometrycznych. Jej dekoracje charakteryzuje intensywna kolorystyka. Stale poszukuje nowych rozwiązań zarówno kompozycyjnych, jak i kolorystycznych. W projektowaniu dekoracji w jej ocenie szczególnie ważna jest różnorodność.

W dekoracjach kwiatowych J. Domaradzka chętnie wykorzystuje wyraziste stemple kwiatowe, pokrywające całe naczynie, np. ART.332 z żółtymi i niebieskimi kwiatami. Czasami dekorację kwiatową wydziela szeroką stempelkową bordiurą w kontrastującym kolorze. Przykładem są dekoracje: ART.326 z czerwonymi i białymi kwiatami, ART.337 z czerwono-pomarańczowymi kwiatami, czy EX.339 z gałązkami kwitnącej koniczyny. Innym razem stosuje pasmowy układ dekoracji kwiatowej, pozostawiając wolną przestrzeń pomiędzy pasmami. Ten sposób kompozycji J. Domaradzka wykorzystała przy dekoracji – ART.374 z dużymi błękitnymi kwiatami, EX.366 z białymi kwiatuszkami, czy misternej dekoracji ART.375 z błękitnymi i czerwonymi kwiatkami. Projektantka tworzy również dekoracje abstrakcyjne. Przykładem są bliźniacze dekoracje, różniące się zastosowanymi barwami – kobaltowo-błękitno-szara A.1332A i brązowo-różowo-kobaltowa A.1333A.
Naczynia z dekoracją J. Domaradzkiej prezentowane były na Targach Ambiente we Frankfurcie (2016, 2017) oraz wystawach czasowych „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2020, 2021, BOK-MCC w Bolesławcu), „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (2021, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu) oraz „Na dolnośląskim stole” (2021, XXX Forum Ekonomiczne, hotel Gołębiewski w Karpaczu).
(info: MUZEUM CERAMIKI)