Przysięga Legii Akademickiej

Przysięga Legii Akademickiej

4 września br. uroczyste ślubowanie na sztandar jednostki złożyli elewi realizujący w 23 Śląskim Pułku Artylerii szkolenie w ramach Legii Akademickiej.
Punktualnie o godzinie 8:00 dowódca uroczystości ppłk Paweł Jędryczka złożył meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystej przysięgi Dowódcy 23 pułku artylerii płk Markowi Wasielewskiemu.

W uroczystości na zaproszenie dowódcy pułku uczestniczył Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Bolesławcu mjr Mieczysław Owczarz oraz kapelan 23 pułku artylerii ks. por. Maciej Gizicki. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju oraz obowiązujące obostrzenia, ceremonie przeprowadzono w gronie najbliższych elewów.

„Pamiętajcie, że przysięga to nie tylko podniosła uroczystość, nie tylko wypowiedziane słowa. Przysięga to przede wszystkim akt ślubowania, wyraz waszego patriotyzmu i największego zobowiązania wobec celów i zadań postawionych żołnierzom przez Naród Polski. Dumnie nosząc mundur z biało – czerwoną flagą, żołnierze zobowiązują się do godnego reprezentowania wartości oraz ideałów, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków. Dziś dołączyliście do naszej wojskowej społeczności, na której ciąży odpowiedzialność za Polskę i jej bezpieczeństwo” – mówił dowódca 23 pułku artylerii płk Marek Wasielewski.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie przysięgi wojskowej przez elewów, którzy zakończyli moduł szkolenia podstawowego w bolesławieckim Ośrodku Szkolenia Studentów Legii Akademickiej. Zaszczytu ślubowania na sztandar dostąpili: szer. elew Marcin Wesołowski, szer. elew Kacper Lipa, szer. elew Hubert Bednarski, szer. elew Dagmara Botur. Następnie kapelan pułku udzielił żołnierzom błogosławieństwa.

„Dziś zakończyliśmy trzytygodniowe szkolenie modułu podstawowego Legii Akademickiej. Dzień ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej doniosłych wydarzeń w naszym życiu. Przysięga wojskowa, którą złożyliśmy to nie tylko słowa „Roty”- świadczy ona o naszym patriotyzmie oraz gotowości do najważniejszych zobowiązań wobec ojczyzny. Od dnia dzisiejszego już zawsze towarzyszyć nam będą trzy najważniejsze w służbie wojskowej wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna””. – mówiła szeregowa Łużna.

Za osiągnięcie najlepszych wyników w szkoleniu i dyscyplinie podczas szkolenia podstawowego dowódca pułku wyróżnił listami gratulacyjnymi: szer. elewa Kacpra Lipę, szer. elewa Laurę Łużną, szer. elewa Kacpra Rogackiego, szer. elewa Natalię Wrońską. W ceremonii wręczenia listów gratulacyjnych uczestniczyli najbliżsi żołnierzy, którzy z rąk dowódcy pułku otrzymali kwiaty.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów w asyście Orkiestry Wojskowej z Żagania, po której żołnierze otrzymali swoje pierwsze przepustki.
(info: por. Daniel Kajper, st. szer. Waldemar Bagłaj/23PA)