Z bolesławieckiej gliny -  "Ceramika Artystyczna" Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z bolesławieckiej gliny - "Ceramika Artystyczna" Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

"Ceramika Artystyczna" Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego rozpoczęła swoją działalność w 1950 r. przy ul. Polnej, w budynkach przedwojennej fabryki ceramiki Juliusa Paula. Początkowo zakład funkcjonował w strukturach Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego. W 1990 r. firma została przeniesiona na teren przy ul. T. Kościuszki 23. Obecnie zakład, rozbudowany i wyposażony w najnowszą technologię do produkcji ceramiki, daje zatrudnienie kilkuset osobom, co sytuuje go w grupie największych w okolicy.
Wyroby firmy są wysoko cenione za jakość i wzornictwo. Oprócz naczyń użytkowych obejmują m.in. biżuterię, uchwyty meblowe, deski do krojenia, figurki oraz cieszące się wyjątkową popularnością na rynkach azjatyckich zestawy do sushi.


Naczynia znajdujące się obecnie w ofercie zostały zaprojektowane pod względem formy przez Bronisława Wolanina, kierownika artystycznego i głównego projektanta w latach 1964-2012, oraz Mariusza Ochockiego, który tę funkcję sprawuje od 2012 r. Wśród najbardziej zasłużonych autorów dekoracji należy wymienić Marię Ciszewską, Annę Pasierbiewicz, Teresę Lianę, Marię Starzyk, Marylę Iwicką, Irenę Mączkę i Jacka Chyłę. Zakład oferuje obecnie 1400 form ceramicznych i ponad 7000 dekoracji sygnowanych przez 24 projektantów.
Wyroby spółdzielni zdobyły wiele nagród oraz wyróżnień w kraju i zagranicą. Firma eksportuje je do 27 krajów na świecie. Niektóre wyroby znalazły się w zbiorach polskich muzeów narodowych. Poza tym chętnie są wykorzystywane przez scenografów filmowych, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Spółdzielnia realizuje również zamówienia na potrzeby różnorodnych organizacji i instytucji, m.in. amerykańskiej CIA. Warto też przypomnieć, że wykonała serwis do podawania posiłku na pokładzie samolotu, którym z Polski do Rzymu odlatywał w 1997 r. papież Jan Paweł II.
(info: Muzeum Ceramiki)