Poligonowe szkolenie artylerzystów

Poligonowe szkolenie artylerzystów

 

Kolejny dzień szkolenia poligonowego pododdziałów 23 pułku artylerii na obiektach ośrodka szkolenia CSAiU w Toruniu dobiega końca.
Gdzie jak nie tu, na poligonie, można realizować szkolenie z takim rozmachem mając do dyspozycji obiekty strzelnic artyleryjskich, kilometry bezdroży i różnorodność terenu. Tym bardziej, że przed bolesławieckimi artylerzystami w tym roku wiele wymagających sprawdzianów i udział w ćwiczeniach prowadzonych przez przełożonych.

Podczas gdy obsada stanowiska dowodzenia pułku prowadziła proces planowania i organizowania działań, a także sprawdzała systemy teleinformatyczne i meldunkowe w komórkach funkcjonalnych organu dowodzenia, żołnierze dywizjonów artylerii samobieżnej i rakietowej doskonalili działanie funkcyjnych i obsług w ramach zajęć specjalistycznych z pracy bojowej na sprzęcie.

Żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej 152mm armatohaubic DANA doskonalili działanie w rejonie ześrodkowania i w rejonach stanowisk ogniowych, działanie rzutów ogniowych w czasie napadu powietrznego oraz realizację zabezpieczenia bojowego.

Obok szkolenia taktycznego i zajęć specjalistycznych, infrastruktura poligonowa umożliwia doskonalenie indywidualnych umiejętności strzeleckich. Na pasie taktycznym strzelnicy „sypka” żołnierze dywizjonu artylerii rakietowej wykonywali zadania ogniowe z granatnika ppanc RPG-7 oraz ćwiczenia przygotowawcze do rzutu granatem bojowym.

W tym samym czasie żołnierze kompanii dowodzenia ddow przygotowywali do pracy stanowisko dowodzenia pułku oraz jego system obrony i ochrony. Intensywnie ćwiczyli także żołnierze baterii rozpoznania, czyli „oczy i uszy” artylerzystów, którzy w ramach pracy bojowej na sprzęcie doskonalili obsługi Radiolokacyjnych Zestawów Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC i BSP "FLY EYE", które w kolejnych dniach szkolenia będą prowadziły rozpoznanie i zabezpieczały strzelania artyleryjskie.

(info: kpt.Remigiusz Kwieciński, 23 ŚPA)