Bolesławieckie środowisko fotograficzne - Roman Hryciów

Bolesławieckie środowisko fotograficzne - Roman Hryciów

Roman Hryciów urodził się w 1953 r. w Bolesławcu. W wieku 20 lat zainteresował się fotografią. Od 1978 r. należał do Sekcji Fotograicznej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka”. W okresie swej działalności w sekcji zdobywał liczne nagrody w „Konkursach miesiąca” organizowanych przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury i Klub „Relaks”. Brał także udział w Przeglądach Fotografii Amatorskiej Środowiska Bolesławieckiego. W 1978 r. w BOK-u odbyła się jego pierwsza ważna wystawa indywidualna, zatytułowana „Jaka jesteś?”.
W latach 1975-1984 był członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1982 do 1987 r. - Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego. W roku 1978 przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie został kierownikiem Galerii Fotografii. Prowadził ją do 1979 r. W latach 1979-1983 pracował jako doradca metodyczny ds. filmu i fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury. Był pomysłodawcą i organizatorem trzech pierwszych edycji odbywającego się do dziś Biennale Fotografii Górskiej. W roku 1983 wrócił do Bolesławca, gdzie został kierownikiem Klubu Fotograficzno-Filmowego „Zapis”, który prowadził do 1985 r. Organizował zajęcia i kursy, zapraszał do współpracy znanych fotografów z całej Polski.


W 1985 r. przeprowadził się do Katowic. Następnie podjął studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie. Pracował jako niezależny fotograf, realizując zdjęcia dla agencji reklamowych, Centralnej Agencji Fotograficznej oraz teatrów w Wałbrzychu i Chorzowie. W latach 1987-95 był członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, a w okresie od 1991 do 1999 r. - udziałowcem i prezesem zarządu Agencji Fotograficzno-Wydawniczej „Black-Colour-Studio”.
Od 1993 r. mieszka w Bielsku-Białej, pracując jako niezależny fotograf. Od 2006 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, w latach 2017-2020 pełnił funkcję członka Komisji Rewizyjnej Okręgu Górskiego ZPAF. Należał do grup twórczych A-74 i RRJ, współpracował również z grupą „Sektor”. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, Jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień. Współorganizuje i prowadzi wydarzenia związane z fotografią.
Jest człowiekiem wielu pasji - był taternikiem, spadochroniarzem, płetwonurkiem, ratownikiem górskim i wodnym, żeglował i jeździł na nartach. W latach 1979-84 uczestniczył w kilku wyprawach w Himalaje, co zaowocowało indywidualnymi wystawami i diaporamami, m.in.: „Annapurna ’79”, „Dzieci Azji”, „Nepal”, „Chiny ’81”, „Karawana”, „Azjatyckie obrazki”.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia krajobrazowa, pejzażowa, podróżnicza i reklamowa. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – Zamek Książąt Sułkowskich i Muzeum w Gliwicach, w Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej oraz w kolekcjach prywatnych.
(info: Muzeum Ceramiki)