Bolesławiecki ruch fotograficzny - Grzegorz Matoryn

Bolesławiecki ruch fotograficzny - Grzegorz Matoryn

“Moje całe życie związane jest z fotografią, robienie zdjęć sprawiało mi zawsze wiele radości. Najważniejsze jest dla mnie obserwowanie świata przez obiektyw, notowanie emocji” - G. Matoryn.
Grzegorz Matoryn urodził się w 1972 r. w Bolesławcu. Podstawy wiedzy z dziedziny fotografii zdobywał już w wieku szkolnym pod okiem Lesława Kasprzyckiego w pracowni fotograficznej w Szkole Podstawowej nr 3 w Bolesławcu. Mając 12, lat wstąpił do Klubu Fotograficzno-Filmowego „Zapis” działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej “Bolesławianka”, gdzie zajęcia prowadził m.in. Andrzej Pytliński. W tym czasie brał udział w licznych warsztatach, wystawach i konkursach młodzieżowych, regionalnych oraz ogólnopolskich. Od 1987 r. związany jest także z Jeleniogórską Wszechnicą Fotograficzną, wielokrotnie uczestniczył w organizowanych w jej ramach zajęciach i warsztatach.. W latach 1991-1993 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 1990 r. jego fotografie umieszczono w Almanachu Polskiej Fotografii Artystycznej PFSF, a w późniejszych latach prezentowano na licznych wystawach w kraju i za granicą. Do jego ulubionych tematów należą m.in. pejzaże, miejskie krajobrazy oraz portret.


Grzegorz Matoryn posiada uprawnienia mistrzowskie w zawodzie fotograf, jest m.in. nauczycielem przedmiotów zawodowych w zawodzie technik fotografii i multimediów. Od 1992 r. działa prężnie również na rynku prasowym i poligraficznym. Jego fotografie publikowane są w wielu czasopismach i wydawnictwach książkowych. Od 2000 r. zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i fotografią reklamową. Jest autorem i współautorem licznych publikacji promocyjnych i reklamowych. Od ponad 10 lat współpracuje z Muzeum Ceramiki, dla którego przygotował kilkanaście wydawnictw promujących dziedzictwo kulturowe regionu: przewodników turystycznych, katalogów wystaw (poświęconych m.in. ceramice bolesławieckiej) itp. Jest jednym z pomysłodawców i redaktorem wydawanego od 2008 r. “Rocznika Bolesławieckiego”. Odpowiada za projekt graficzny kolejnych tomów serii oraz jest autorem części zamieszczanych w roczniku zdjęć.
Grzegorz Matoryn to także inicjator grupy fotograficznej „Nieformalni” oraz członek bolesławieckiej grupy fotograficznej “Bulle Głowy Tim”. Jest założycielem powstałego w 2010 r. w Bolesławcu Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera”, w którym pełnił funkcję pierwszego prezesa. Od 2018 r. wraz z Rafałem Klimkiem, Robertem Pomichterem oraz Bartoszem Witaszczykiem tworzą autorski projekt “Ćwiartki fotograficzne”, którego celem jest artystyczna dokumentacja zmian tkanki miejskiej widzianej “od podwórka”, ze szczególnym uwzględnieniem zapomnianych, rzadko odwiedzanych miejsc na terenie Bolesławca. Efektem tej współpracy była wystawa "Rewers czyli Bolesławiec widziany od podwórka", którą zaprezentowano w Centrum Integracji Kulturalnej “Orzeł” w 2019 r. Od 2020 r. Grzegorz Matoryn, w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”. realizuje projekt zatytułowany “Ceramicznym szlakiem”, którego efektem jest strona internetowa oraz wydawnictwo cyfrowe stanowiące swoisty ośrodek dokumentacji regionalnej gromadzący informacje i zdjęcia dotyczące bolesławieckiej kamionki.
Jego intensywną działalność na gruncie lokalnym doceniono, przyznając rozmaite wyróżnienia. W 2005 r. otrzymał nagrodę Prezydenta za Promocję Miasta Bolesławiec. W 2017 r., wraz z redakcją “Rocznika Bolesławieckiego”, otrzymał Honorową Nagrodę Prezydenta za Promocję Miasta Bolesławiec, a w 2018 r. uhonorowany został również tytułem “Zasłużony dla Miasta Bolesławiec”.

(info: Muzeum Ceramiki)