Nagrody za promocję Bolesławca w 2020 roku

Nagrody za promocję Bolesławca w 2020 roku

 

W 2021 roku ogłoszenie laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2020 roku następuje za pomocą cyklicznych wydarzeń online. Na stronie internetowej UM Bolesławiec prezentowane są osiągnięcia laureatów nagrody.

W tym roku, pandemicznym, miało miejsce indywidualne wręczenie nagród, podczas kameralnych uroczystości w Pałacu Ślubów.

W tegorocznej edycji prezydent Bolesławca Piotr Roman przyznał 20 nagród: 5 nagród w dziedzinie nauki, 2 nagrody w dziedzinie kultury, 3 nagrody w dziedzinie działalność społeczna, 9 nagród w dziedzinie sportu oraz 1 nagrodę w kategorii „inne”. Ponadto 5 nagród honorowych i 5 wyróżnień.

Nagrody w dziedzinach nauka, kultura, działalność społeczna, sport i inne przyznaje Prezydent Miasta Bolesławiec na wniosek uprawnionych podmiotów, po zasięgnięciu opinii Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Bolesławiec. Nagrody potwierdza się statuetką, laureaci otrzymują również gratyfikację finansową.

Od 2004 r. Prezydent Miasta Bolesławiec przyznaje nagrody honorowe. Są one przyznawane za szczególnie cenne inicjatywy społeczne, które przyczyniają się do promocji miasta. Nagrodę honorową potwierdza się statuetką.

Od 2006 r. w uznaniu osiągnięć za promocję Bolesławca wręczane są również dyplomy-wyróżnienia.

Laureaci nagrody za promocję Bolesławca w 2020 roku 

 

Nagrody honorowe

Teresa Wolanin - historyk sztuki, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w latach 1971–2001. Przez 30 lat pracy w muzeum konsekwentnie tworzyła kolekcję bolesławieckiej ceramiki, której poświęciła pierwszy informator w 1974 roku i pierwszy, obszerny katalog w 1995 roku, opracowany we współpracy z dr Marią Starzewską. Współdziałała z naukowcami, kolekcjonerami oraz instytucjami w Polsce i Niemczech w zakresie badań nad ceramiką i opracowywania dziejów miasta. Podczas jej kadencji zorganizowano ponad 20 wystaw czasowych promujących bolesławiecką ceramikę na terenie kraju i za granicą, m.in. w Instytucie Polskim w Paryżu. Od przejścia na emeryturę w 2001 roku nadal aktywnie uczestniczy w programach badawczych realizowanych przez Muzeum Ceramiki, współpracuje ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” a także z wałbrzyskim Muzeum Porcelany i Fundacją UNIKAT w ramach organizowanych od 2013 roku Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina.

 

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu - została założona w 1958 roku. W roku 1961 patronem szkoły został Jan Matejko, co podkreślało rolę wychowania plastycznego dla uczniów „czwórki”. W 1965 roku szkoła nawiązała relację z kapitanem i załogą statku „Jan Matejko”,  co stało się inspiracją do stworzenia w budynku szkoły Muzeum Morskiego. Szkoła od lat stanowi „Kuźnię sportowych talentów”, co znajduje odzwierciedlenie w wysokich lokatach zawodów sportowych wszelkich dyscyplin. W 2000 roku szkoła dołączyła do „Klubu Szkół Uczących się”, w 2002 roku do programu „Szkoła z klasą”, a w 2008 r. do programu „Mam szansę – podaj mi rękę”. W 2016 r. „czwórka” uzyskała certyfikaty: „Szkoły sportowych talentów” i „Bezpiecznej szkoły”. Szkoła dba również o nawiązywanie przez jej uczniów kontaktów z rówieśnikami ze szkół z miast partnerskich: Pirny oraz Českiej Lipy, a także z Jindrichovic pod Smrkem i Liberca. Współpraca z Centrum Edukacji Europejskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności przyczyniła się do poszerzania wiedzy, innowacji i modyfikacji pedagogicznych. Szkoła dwukrotnie otrzymała certyfikat „Szkoła Ucząca się” oraz certyfikaty: „Szkoła z Klasą” i „Szkoła Odkrywców Talentów”. W 2020 roku szkoła brała udział w Inicjatywie Komisji Europejskiej „One star, one wish”, a także w projektach na platformie eTwinning: „R-EU-Connected”, w ramach którego uczniowie tworzyli wspólnie drzewa wartości europejskich i przygotowali symulację obrad Parlamentu Europejskiego.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu - od kilku lat współpracuje ze stowarzyszeniami miast ceramiki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Niemczech, Portugalii i Czechach oraz z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej „Miasta Ceramiki”. Jest także członkiem wspierającym Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach tej współpracy w latach 2017-2018 zorganizowano cykl wystaw promujących bolesławiecką ceramikę we Włoszech, a także cykl wystaw prezentujących włoską ceramikę w Polsce. W 2020 r. Muzeum Ceramiki aktywnie zaangażowało się w starania o włączenie Bolesławca do Europejskiego Szlaku Ceramiki, jednego z międzynarodowych szlaków kulturowych certyfikowanych przez Radę Europy. Dzięki nawiązaniu współpracy z Telemark Museum w Skien w Norwegii i operatorem Europejskiego Szlaku Ceramiki  - włoskim miastem Faenza, została opracowana koncepcja projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt ten, którego głównym elementem jest rewitalizacja jednego z najcenniejszych bolesławieckich zabytków – neogotyckiego pałacu Pücklera, otrzymał w 2020 r. dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Aktywna działalność muzeum, przy zaangażowaniu licznych partnerów w kraju i za granicą, umożliwia realizację wielu międzynarodowych projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź z innych źródeł. W ich ramach zrealizowano wiele inwestycji (m.in. modernizacje wystaw stałych, zakup wyposażenia i multimediów), a także przedsięwzięć wystawienniczych, promocyjnych i edukacyjnych (m.in. organizacja wystaw w kraju i za granicą, wydanie publikacji, organizacja konferencji i różnego rodzaju warsztatów). W 2020 r. Muzeum realizowało pięć projektów z 12 partnerami z Włoch, Austrii, Niemiec, Słowenii i Czech. Działania te zostały docenione przez kapitułę ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków pod nazwą „Samorząd dla Dziedzictwa” oraz wyróżnione przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska przyznaniem bolesławieckiemu muzeum Dolnośląskiego Kluczu Sukcesu w 2020 r.

Terenowa Organizacja NSZZ „Solidarność” w Powiecie Bolesławieckim - w roku 2020 NSZZ „Solidarność” obchodziła 40-lecie istnienia. Od początku funkcjonowania „Solidarności” wielu, często anonimowych działaczy, przeciwstawiało się ówczesnej władzy. Opór widoczny w przestrzeni publicznej, na ulicach, w postaci m.in. strajków, druku i kolportażu ulotek, prasy groził utratą pracy, dotkliwymi karami grzywny, czy też więzieniem lub internowaniem. Taki los spotkał wielu lokalnych działaczy związkowych. Obecnie bolesławieccy działacze NSZZ „Solidarność” są mocno zaangażowani w życie lokalnej społeczności. Współorganizują uroczystości upamiętnienia kolejnych rocznic działalności, w ramach których organizowane są prelekcje, konferencje, wystawy, konkursy mające na celu popularyzację wiedzy historycznej, szczególnie wśród młodzieży. W związku z 40. rocznicą powstania „Solidarności” działacze Biura Terenowego wystąpili z inicjatywą budowy bolesławieckiego pomnika „Solidarności”, który odsłonięto w 2020 roku. Podczas uroczystości upamiętniających jubileusz 40-lecia Wojewoda Dolnośląski wręczył odznaczenia osobom zasłużonym dla bolesławieckiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność”: Zbigniewowi Razikowi - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Dariuszowi Góreckiemu - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Arkadiuszowi Urbanowi, Bogusławowi Frydrychowi, ks. Józefowi Gołębiowskiemu, Lucjanowi Złotkowskiemu - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jedną z najważniejszych form działalności bolesławieckiego Biura Terenowego NSZZ „Solidarność” jest upamiętnianie zasłużonych działaczy zakładowych i międzyzakładowych struktur, poprzez pomoc w przygotowaniu wniosków o przyznanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oraz wniosków o przyznanie odznaczeń rangi państwowej.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu - od roku 2019 przechodzi proces licznych zmian infrastrukturalnych i inwestycyjnych. Jednym z efektów tych działań było przyznanie nagrody za projekt „Diagnostyka fundamentem leczenia” w konkursie Inspiracje 2019, organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną, w kategorii „Działania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia seniorów”. Bolesławiecki Szpital jako jeden z kilku w województwie został wyznaczony do roli jednoimiennego szpitala zakaźnego, do którego trafiali pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2 z terenu całego województwa dolnośląskiego. W obliczu tego wyzwania w szpitalu stworzono kompleksowy system leczenia i diagnozowania pacjentów, na który składają się: własna diagnostyka obrazowa, laboratorium biologii molekularnej PCR, 12 terenowych punktów poboru wymazów, trzy karetki wymazowe, izolatorium, szpital tymczasowy oraz oddział zakaźny. Szpital w Bolesławcu stanowi dzisiaj jeden z głównych ośrodków leczenia pacjentów z COVID-19 w województwie dolnośląskim. Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zrealizował innowacyjną w skali kraju inwestycję, która polegała na budowie szpitala modułowego dla chorych zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Pierwsze przedsięwzięcia w celu realizacji tej inwestycji zostały podjęte latem, kiedy liczba zakażeń nie przekraczała kilkuset dziennie, a liczba hospitalizowanych pacjentów była stosunkowo niewielka. Ta pionierska inwestycja pozwoliła na skuteczne leczenie pacjentów podczas wzrostu ilości zakażeń w okresie jesienno-zimowym 2020 roku.

 

NAUKA

Przemysław Sulich jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, a obecnie studentem I roku Neurobiologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2020 roku otrzymał Nagrodę Starosty Bolesławieckiego za ukończenie I Liceum ze średnią ocen 5,53 oraz za uzyskanie najwyższego w powiecie bolesławieckim wyniku egzaminu maturalnego. W 2020 roku był finalistą etapu centralnego 39. Olimpiady Biologicznej. Zajął również 6. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Angażował się w wiele inicjatyw, w szczególności w organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w ramach którego reprezentował Bolesławiec na specjalnym stoisku promującym miasto w Parku Wiedzy we Wrocławiu. Organizował także warsztaty humanistyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz działał w szkolnym Dyskusyjnym Klubie Książki.

Wojciech Raszczuk jest laureatem wielu konkursów matematycznych. W ciągu ostatnich kilku lat osiągał wysokie noty w konkursach wojewódzkich i międzynarodowych. W 2020 roku otrzymał tytuł laureata XIV edycji konkursu Wieża Babel oraz laureata Konkursu Kombinatoryczno-Algorytmiczno-Logicznego KOALA. Zwieńczeniem jego pracy było uzyskanie tytułu laureata Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego zDolny Ślązak oraz laureata Dolnośląskiego Konkursu Fizycznego zDolny Ślązak. Od 2016 roku uzyskiwał corocznie bardzo dobre wyniki w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Ponadto, w 2019 roku był laureatem Konkursu Lingwistyki Matematycznej „Wieża Babel” oraz laureatem XVI Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych.

Natalia Gorlach w 2020 roku była finalistką Mistrzostw Dolnego Śląska w Edukacji dla Bezpieczeństwa Ekologicznego „Uczę się Bezpiecznie Żyć”. Dzięki jej zaangażowaniu Szkoła Podstawowa nr 4 pozyskała sprzęt do nauki pierwszej pomocy przedlekarskiej. Od 2015 roku odnosiła sukcesy w konkursach dotyczących wiedzy z pierwszej pomocy zajmując wysokie lokaty. W 2020 roku odniosła również sukces sportowy zajmując 1. miejsce w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych Klas VII-VIII w Siatkówce Dziewcząt oraz szczyci się osiągnięciami na polu artystycznym  zajmując w 2019 roku 2. miejsce w Finale Wojewódzkim Konkursu Oratorskiego „I Ty możesz zostać Demostenesem! Dolnośląski Uczeń Mistrzem Mowy Polskiej” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Lalka”. Jako radna Młodzieżowej Rady Miasta Bolesławiec współinicjowała akcję sprzątania świata.

Adam Baniecki jest kierownikiem bolesławieckiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, badaczem historii regionu, organizatorem i uczestnikiem konferencji naukowych poświęconych powojennej historii Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejów miasta i powiatu bolesławieckiego. Od 2020 roku wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym, Szkołą Podstawową nr 4 oraz Muzeum Ceramiki pracuje nad kolejną odsłoną projektu „Ocalić od zapomnienia” – dotyczącego osadników z Polski Centralnej. Praca doktorska Adama Banieckiego „Powiat bolesławiecki w latach 1945–1950”, została nagrodzona w XI edycji Konkursu o nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec na najlepszą pracę magisterską lub doktorską z zakresu historii i współczesności miasta Bolesławiec i została wydana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Spotkanie promocyjne z autorem publikacji odbyło się w 2020 roku.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu - szkoła podejmuje szereg inicjatyw promujących miasto Bolesławiec w kraju i za granicą. Po raz dwudziesty uczniowie, absolwenci i nauczyciele szkoły współorganizowali Integracyjne Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych. Aktywnie uczestniczyli w zbiórce środków finansowych w ramach „Światowego Dnia Walki z Głodem”. Dzięki staraniom władz szkolnych w placówce realizowane jest kształcenie w zawodzie zdobnik ceramiki w formie eksperymentu pedagogicznego. W 2020 roku uczniowie szkoły uczestniczyli w międzynarodowych projektach e-Twinning, projekcie Erasmus+ „Kreatywny zespół szkolny”, polsko-ukraińskim projekcie „Łączy nas historia i ludzie”, projekcie „Wspólna droga na rzecz przedsiębiorczości w szkołach”, polsko-niemieckim projekcie „Rozbudowa transgranicznej oferty edukacyjnej Bolesławca i Bautzen” oraz w wielu konkursach osiągając bardzo wysokie miejsca na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i krajowym. Biblioteka szkolna uzyskała 2. miejsce na 101 uczestniczących bibliotek z całej Polski w konkursie zorganizowanym w ramach akcji „O osobach z niepełnosprawnościami”.

 

Laureaci nagrody za promocję Bolesławca w 2020 roku  w dziedzinach KULTURA, INICJATYWY SPOŁECZNE, INNE

 

KULTURA

 

Zofia Tarasiewicz jest śpiewaczką ludową, popularyzatorką dziedzictwa górali czadeckich, obrzędowości, plastyki i tradycji kulinarnych. Jej dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty. W repertuarze śpiewaczki znajdują się pieśni rekruckie, sieroce, zalotne oraz ballady. W ciągu wielu lat kariery występowała w ogólnopolskich i  zagranicznych festiwalach muzyki ludowej, zdobywając uznanie publiczności oraz jurorów. W 2020 roku Zofia Tarasiewicz została uhonorowana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Nagrodą imienia Oskara Kolberga przyznawaną za wybitne zasługi dla kultury ludowej. Dokumentacja pieśni Pani Zofii znajduje się w archiwach Instytutu Sztuki- Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i jeleniogórskiego Muzeum Karkonoskiego. Część jej pieśni opublikowano w serii fonograficznej „Muzyka Źródeł” II Programu Polskiego Radia. Bukowińskie pisanki Zofii Tarasiewicz znajdują się w kolekcjach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Schlesisch-Oberlausitzer Dorfmuseum w Markersdorf w Niemczech.

 

Stowarzyszenie Fotograficzne „Camera”  w roku 2020 obchodziło 10-lecie swojej działalności. Obecnie skupia ono około 50 pasjonatów fotografii. Głównym celem stowarzyszenia jest upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, popularyzacja wiedzy o fotografii, rozwijanie umiejętności i inspirowanie członków oraz innych zainteresowanych do twórczych działań. W 2020 roku stowarzyszenie wraz z bolesławieckimi instytucjami kultury zrealizowało cykl comiesięcznych konkursów fotograficznych oraz zaprezentowało wystawę z okazji 10-lecia działalności. Członkowie stowarzyszenia zdobywali główne nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Stowarzyszenie działa na rzecz integracji i zbliżenia kulturowego Polski z innymi krajami Unii Europejskiej poprzez realizację inicjatyw z partnerami z Czech i Niemiec. Stowarzyszenie angażuje się również w działania mające na celu edukację fotograficzną dzieci i młodzieży.

SPOŁECZNE 

 

Kamil Barczyk od czerwca 2019 roku pełni funkcję dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Po wybuchu epidemii wirusa Sars-Cov2 Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu został wyznaczony do pełnienia funkcji jednoimiennego szpitala zakaźnego. Dzięki jego kreatywności, innowacyjnym technikom zarządzania bolesławiecki szpital stał się jedną z nielicznych jednostek w Polsce kompleksowo realizujących świadczenia medyczne związane z diagnostyką i leczeniem COVID-19. Szpital był stale modernizowany, wyposażany w niezbędne urządzenia do diagnostyki oraz poszerzał zakres świadczeń medycznych. Działania Kamila Barczyka zostały zauważone i docenione w całym kraju poprzez liczne relacje na żywo z Bolesławca i wywiady dyrektora w ogólnopolskich mediach. Strategiczne działania dyrektora przyczyniają do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Bolesławca i regionu oraz wpływają pozytywnie na wizerunek miasta.

Roman Bodak jest związany z ruchem Honorowych Dawców Krwi od 1967 roku. Od kilkudziesięciu lat zajmował różne stanowiska w ruchu Honorowych Dawców Krwi m.in. w Krajowej Radzie Honorowych Dawców Krwi. Na przestrzeni ostatnich 40 lat Klub Honorowych Dawców Krwi pozyskał 52 tysiące litrów krwi. Roman Bodak był wielokrotnie odznaczany za swoją działalność społeczną. Utrzymuje regularne kontakty z Klubami Honorowych Dawców Krwi z całej Polski. W 2020 roku zorganizował 5 akcji poboru krwi w celu walki z koronawirusem we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Bolesławcu oraz akcję poboru krwi w czasie 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był organizatorem „Dnia Kobiet” Honorowych Krwiodawczyń w marcu 2020 roku, a także XX Jubileuszu Rajdu „Czerwona Róża”.

Ewa Słonina pełniła funkcję kierownika I Środowiskowego Domu Samopomocy w Bolesławcu przez ostatnie 24 lata. Dzięki jej zaangażowaniu i wsparciu członkowie społeczności Domu korzystają z dóbr kultury, integrują się ze społecznością lokalną, lepiej funkcjonują we własnych domach, odzyskują poczucie godności i własnej wartości. Pani Ewa Słonina jest inicjatorką odbywających się w naszym mieście od wielu lat bolesławieckich obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w których uczestniczą wybitni specjaliści z obszaru ochrony zdrowia psychicznego z kraju i z zagranicy. Tematyka obchodów jest wskazywana corocznie przez Światową Organizację Zdrowia.

INNE

 

Tomasz Rola jest autorem filmu dokumentalnego „Bez znieczulenia”, pokazującego świat międzynarodowych wyścigów motocyklowych, prezentowanego w ogólnopolskiej telewizji – Motowizja, którego premiera odbyła się w 2020 roku. Jest również pomysłodawcą i współorganizatorem zorganizowanego w 2020 roku BIEGU GOLEMA - biegu z przeszkodami, którego elementem przewodnim jest glina, nawiązująca do bolesławieckich tradycji ceramicznych. Tomasz Rola był również pomysłodawcą i koordynatorem zrealizowanego w 2020 roku projektu „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci’.

 

SPORT

 

Katarzyna Abramowicz - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu w 2020 roku brała udział w zawodach pływackich na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Podczas zawodów poprawiła swoje rekordy na wszystkich dystansach, które trenuje. Do najważniejszych osiągnięć Katarzyny Abramowicz należy zaliczyć udział w Arena Grand Prix Puchar Polski w Poznaniu, gdzie w rywalizacji z najlepszymi zawodniczkami w Polsce zajęła dwa 7 miejsca na dystansach 50m i 200m stylem motylkowym. Podczas Mistrzostw Dolnego Śląska w Pływaniu w kategorii wiekowej „14 lat i starsi” zdobyła złoty medal na dystansie 200m stylem motylkowym oraz srebrne medale na dystansach 50 i 100 metrów tym samym stylem. Na Zimowych Mistrzostwach Polski 15-latków w Łodzi wystartowała w trzech finałach w stylu motylkowym.

Michał Zazula - zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia” w 2020 roku podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu został wicemistrzem Polski w 7-boju lekkoatletycznym zdobywając 4825 punktów. Michał Zazula podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Radomiu został Mistrzem Polski w skoku w dal oraz Mistrzem Dolnego Śląska w skoku w dal i w skoku wzwyż. Objęty jest szkoleniem Kadry Narodowej Juniorów i posiada II klasę sportową.

Gracjan Kozak - zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Bolesłavia”, w 2020 roku jako reprezentant Polski uczestniczył w Meczu Międzynarodowym POLSKA-CZECHY Juniorów w Karpaczu, gdzie zdobył 1. miejsce w rzucie dyskiem oraz 2. miejsce w pchnięciu kulą. Gracjan Kozak jest Wicemistrzem Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, brązowym medalistą Polski LZS w pchnięciu kulą, Mistrzem Dolnego Śląska w rzucie dyskiem i w pchnięciu kulą. Objęty jest szkoleniem Kadry Narodowej Juniorów i posiada I klasę sportową.

Klaudia Petters w 2020 roku, mimo krótkiego sezonu, kilkakrotnie stawała na podium imprez kolarskich, biegowych oraz triathlonowych. Do jej największych sukcesów należy zaliczyć m.in. zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski w Górskim Kolarstwie Szosowym, zdobycie 1. miejsca w Marconi Duathlon Świdnica, Maratonie na orientację „Śnieżne konwalie” oraz w Półmaratonie Zielonogórskim Novita.

Międzyszkolny Klub Sportowy „Bolesłavia” jest cenionym ośrodkiem kształcenia lekkoatletycznego na terenie Dolnego Śląska i w Polsce. Najważniejszymi osiągnięciami klubu w 2020 roku było zdobycie 7 medali Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski LZS. Zawodnicy klubu zdobyli 71 medali w Mistrzostwach Dolnego Śląska w różnych kategoriach wiekowych oraz 9 w mistrzostwach makroregionu. W ramach Klubu MKS Bolesłavia funkcjonuje Ogólnopolski Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS oraz prowadzony jest Ogólnopolski Program „Lekkoatletyka dla każdego” obejmujący 4 grupy szkoleniowe. Dwóch zawodników klubu objętych jest szkoleniem w Kadrze Narodowej, a sześciu w Zapleczu Kadry Narodowej. 37 zawodników i zawodniczek klubu uzyskało klasy sportowe, w tym trzynaścioro III klasę, czworo II klasę i jeden I klasę sportową. Klub w 2020 roku zdobył 137 punktów w systemie sportu młodzieżowego organizowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz zajął 4. miejsce na Dolnym Śląsku we współzawodnictwie dzieci i młodzieży wśród dolnośląskich klubów lekkoatletycznych.

Klub Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” Bolesławiec - klub działa przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Dwóch zawodników tego klubu Tomasz Hajde i Jacek Gąsieniec w 2020 roku podczas X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Zakopanem byli wielokrotnie nagradzani. Tomasz Hajde wywalczył 3 złote medale oraz 1 srebrny w narciarstwie biegowym na dystansach 1000 m, 2500 m i 5000 m, natomiast Jacek Gąsieniec zdobył 1 srebrny medal i 3 brązowe w narciarstwie biegowym na dystansach 500 m, 1000 m i 2500 m.

Stowarzyszenie Road-Racing.pl - stowarzyszenie skupiające pasjonatów kolarstwa szosowego powstało w 2015 roku i obecnie liczy 30 członków z całego Dolnego Śląska. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia od 2019 roku na terenie powiatu bolesławieckiego już dwukrotnie odbyła się najliczniej obsadzana w kraju cykliczna szosowa impreza kolarska dla amatorów „Via Dolny Śląsk”. W 2020 roku w ramach zawodów „Via Dolny Śląsk” zawodnicy Road-Racing.pl zajmowali czołowe lokaty we współzawodnictwie drużynowym. Stowarzyszenie udziela również wsparcia osobom potrzebującym.

Drużyna Młodzików Romet Factory Team w składzie Jan Krupa, Mikołaj Krupa i Grzegorz Stankiewicz - młodzi zawodnicy Romet Factory Team: Jan Krupa, Mikołaj Krupa i Grzegorz Stankiewicz w barwach klubu jeżdżą dopiero od sezonu 2020, a już osiągnęli znaczące sukcesy w kolarstwie górskim, między innymi udało im się zdobyć 1 miejsce drużynowo w kategorii młodzików w klasyfikacji generalnej w Bike Maratonie – największej imprezie rowerowej organizowanej w Polsce, która obejmowała wyłącznie etapy górskie.

Uczniowski Klub Żeglarski Pirat Bolesławiec - założone w lutym 2018 roku stowarzyszenie zrzesza dzieci, rodziców, nauczycieli i sympatyków żeglarstwa. Obecnie posiada 44 członków z Bolesławca oraz regionu. Klub Pirat prowadzi 2 sekcje sportowe oraz szkółkę żeglarską. Jego członkowie biorą udział w regatach o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2020 roku zawodnicy reprezentowali Bolesławiec w „IX Regatach Żeglarskich o Puchar UKS Żeglarz” we Wrocławiu oraz regatach „Berzi-Cup 2020” w Niemczech. Klub uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej PolSailing, organizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

WYRÓŻNIENIA

Od 2006 r. w uznaniu osiągnięć za promocję Bolesławca wręczane są dyplomy-wyróżnienia.

 

 

Natalia Zapiór - reprezentuje Klub Sportowy „Squashwil”. W 2020 roku uczestniczyła w wielu Ogólnopolskich Turniejach i Ligach Junior squasha w Polsce. W czerwcu Natalia Zapiór wraz ze swoją drużyną reprezentującą Dolny Śląsk zdobyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski.

Wiktoria Basiak - czternastoletnia Wiktoria Basiak reprezentuje Klub Sportowy „Squashwil”. W 2020 roku uczestniczyła w wielu Ogólnopolskich Turniejach i Ligach Junior squasha w Polsce. W czerwcu Wiktoria wraz ze swoją drużyną reprezentującą Dolny Śląsk zdobyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Jako jedyna dziewczyna w powiecie bolesławieckim ma na swoim koncie tak wielkie osiągnięcia w squashu.

Jan Król - pomimo młodego wieku zaledwie 8 lat i treningów dopiero od roku, zajął wysokie 3. miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Badmintonie w kategorii wiekowej do 11 lat pokonując po drodze o wiele starszych i bardziej doświadczonych przeciwników. Ponadto, zdobył 1. i 2. miejsce w Grand Prix Badmintona w Jednorożcu w dwóch kategoriach wiekowych.

Maciej Mazur - do najważniejszych osiągnięć Macieja Mazura należy wymienić: 2. miejsce w Mistrzostwach Polski Amatorów Kategorii open w Badmintonie, 2. miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Badmintonie w kategorii +30 oraz 1. miejsce Grand Prix Badmintona w Jednorożcu w kategorii +30.

(info: UM B-c)