Bolesławiecki ruch fotograficzny - Jerzy Paluszczyszyn

Bolesławiecki ruch fotograficzny - Jerzy Paluszczyszyn

Jerzy Paluszczyszyn urodził się w 1959 r. Fotografią zainteresował się na początku lat 70. Jako uczeń szkoły średniej zapisał się do Klubu Fotograficznego Technikum Górnictwa Rud, a od roku 1975 należał do sekcji fotograficznej działającej przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Bolesławianka”. W tym czasie sztuki fotografii uczył się od Henryka Piotrowskiego, Edwarda Opały i Andrzej Pytlińskiego.
W roku 1985 został kierownikiem jednego z największych ówcześnie klubów fotograficznych w Polsce - KF „Zapis”, którego członkowie zdobywali nagrody na najważniejszych imprezach fotograficznych w kraju. KF „Zapis” mieścił się w doskonale wyposażonym nowoczesnym obiekcie przy ul. Łasickiej. Znajdowały się tam ciemnie, pracownia oraz sala ekspozycyjna. Przez 5 lat kierowania klubem J. Paluszczyszyn zorganizował wiele wykładów, spotkań i konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza cykl warsztatów prowadzonych przez największe sławy tego czasu - Krzysztofa Gierałtowskiego, Janusza Moniatowicza i Serge Sachno. Członkowie klubu brali udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. J. Paluszczyszyn wspomina: „Jako kierownik klubu zawsze prosiłem członków, by robili więcej odbitek danego zdjęcia. Wyszukiwałem informacje o przeglądach i konkursach i wysyłałem je później, nawet bez wiedzy autorów. Moi koledzy byli bardzo zdziwieni, gdy przychodziło do nich pocztą zawiadomienie o otrzymaniu nagrody czy wyróżnienia”. W czerwcu 1989 r. z okazji 150. rocznicy wynalezienia fotografii KF „Zapis” pod kierownictwem J. Paluszczyszyna zorganizował seminarium fotograficzne, któremu. towarzyszyły wystawy, projekcje przeźroczy i wykłady, m.in. K. Gierałtowskiego. KF „Zapis” został zamknięty w 1990 r. w wyniku ówczesnych przemian polityczno-społecznych.
J. Paluszczyszyn przez kilkanaście lat był także członkiem Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, pełnił funkcję sekretarza zarządu Towarzystwa. W latach 90. pracował jako instruktor fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. Obecnie prowadzi własny zakład fotograficzny w Bolesławcu. Należy do Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera”, w którym od 2018 r. pełni funkcję prezesa. Jest inicjatorem wystaw, wyjazdów plenerowych oraz konkursów organizowanych we współpracy z miejskimi instytucjami kultury.
Tematyka jego prac jest bardzo zróżnicowana, lecz szczególnie bliskie są mu od zawsze motywy związane z naturą. Lubi także fotografować ludzi, tworząc portrety, które określa jako „zaobserwowane” lub „podpatrzone”.

(info: Muzeum Ceramiki)