Dzień Baterii

Dzień Baterii

Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: używamy niemal bez przerwy telefonu komórkowego, pracujemy z laptopem, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dla zmarzluchów sklepy oferują nawet podgrzewane na baterie skarpety, a niektórym baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, ratując zdrowie i poprawiając jakość życia.
18 lutego obchodzimy Dzień Baterii.


Data wynika najprawdopodobniej z przypadających dziś urodzin Alessandro Volty (ur. 18.02.1745) którego badania nad napięciem elektrycznym przyczyniły się do skoku cywilizacyjnego kolejnych pokoleń.
Współcześnie, w zależności od materiałów użytych do budowy baterii, mamy do wyboru cały ich wachlarz. Poza bateriami AA, znanymi jako „paluszki”, warto wymienić m.in. baterie litowe, baterie termoelektryczne, słoneczne i baterie wielokrotnego ładowania, czyli akumulatory. W popularnych bateriach znajdziemy pochodne węgla, cynku, rtęci, manganu, ołowiu, niklu, kadmu, kobaltu czy potasu. Ze względu na trujące właściwości składników, zużyte baterie muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane. Kadm na przykład przyczynia się do zaburzeń czynności nerek i funkcji rozrodczych, chorób nadciśnieniowych, zmian nowotworowych czy nieprawidłowości w metabolizmie wapnia, które skutkują deformacją szkieletu. Zatrucie ołowiem z kolei powoduje zaburzenia pracy mózgu. Niewłaściwie składowane baterie, potrafią dotkliwie skazić otoczenie metalami ciężkimi. Na przykład, płaska bateria zegarowa może zanieczyścić od 5 do 50 tysięcy litrów wody.
Dlatego tak ważne jest, by żadnej baterii nie wrzucić do ogólnego pojemnika na śmieci. Niemal w każdym supermarkecie znajdują się pojemniki na zużyte baterie. Można je znaleźć również w szkołach, przedszkolach, urzędach. Również u nas – w bibliotece - mamy niewielki pojemnik, który dodatkowo potrafi sprawdzić stan naładowania wyrzucanej baterii.
W Bolesławcu od lat wielkim powodzeniem cieszy się konkurs „Na baterie też jest sposób” dla szkół podstawowych i przedszkoli, organizowany wspólnie przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej. Dzięki niemu, nawet w pandemii udało się zebrać i przekazać do utylizacji dwie i pół tony tych niebezpiecznych odpadów.
(info: MBP-CW)