Ceramika bolesławiecka z wykopalisk w Siedlęcinie

Ceramika bolesławiecka z wykopalisk w Siedlęcinie

W latach 1313-1315 przy przeprawie przez Bóbr w Siedlęcinie (gmina Jeżów Sudecki) wzniesiono wieżę mieszkalną. Jej fundatorem był prawdopodobnie książę jaworski Henryk I. Obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, aby ostatecznie w XVIII w. przejść w posiadanie rodu Schaffgotschów, do którego należał aż do końca II wojny światowej. Wieża zachowała się do dzisiejszych czasów i jest obecnie jednym z największych tego typu zabytków na terenie Europy Środkowej. Słynie z unikatowych średniowiecznych malowideł przedstawiających legendę o sir Lancelocie z Jeziora – jednym z legendarnych rycerzy Okrągłego Stołu - które każdego roku przyciągają tysiące turystów z całego świata.
W latach 2008-2014 wokół wieży prowadzono badania archeologiczne, w ramach których przeprowadzono szereg różnorodnych ekspertyz i pozyskano wiele cennych zabytków. Wśród nich znalazły się fragmenty naczyń kamionkowych pochodzących ze znanych ośrodków produkcyjnych, takich jak Bad Muskau/Triebel, Westerwalde oraz Bunzlau (Bolesławiec). Pracownicy Muzeum Ceramiki, którzy zajmowali się ich opracowaniem, sklasyfikowali 260 spośród 307 fragmentów jako ceramikę bolesławiecką. Zbiór ten obejmuje części garnków, naczynek aptecznych, flasz ceramicznych, dzbanów z dekoracją radełkową, dzbanów żeberkowanych, jednego naczynia z dekoracją nakładkową, talerzy, misek, termoforów i form do pieczenia bab, a także uchwyt patelni. Czas ich powstania ustalono szeroko na okres od XVI do przełomu XIX i XX w.
Więcej na temat tego znaleziska można dowiedzieć się z artykułu „Ceramika naczyniowa protokamionkowa i kamionkowa” autorstwa Barbary Glinkowskiej i Tadeusza Orawca (http://bit.ly/kamionkaiprotokamionka), zamieszczonego w publikacji „Wieża książęca w Siedlęcinie w świetle dotychczasowych badań. Podsumowanie na 700-lecie budowy obiektu” pod red. Przemyslaw Nocun wydanej przez Stowarzyszenie Wieża książęca w Siedlęcinie / Ducal tower in Siedlecin (Poland), Wydawnictwo Profil-Archeo i Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Institute of Archaeology, Jagiellonian University (Cracow).
(info: Muzeum Ceramiki)