Bolesławieckie środowisko artystyczne – Krzysztof Brzuzan

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Krzysztof Brzuzan

Krzysztof Brzuzan urodził się i wychował w Bolesławcu. Z prawdziwą sztuką zetknął się po raz pierwszy w szkole podstawowej za sprawą Mieczysława Żołądzia, ucznia Antoniego Kenara. Kiedy zachęcony przez artystę do wykonania jakiejś rzeźby przyniósł gotową pracę, wywołał entuzjazm i niedowierzanie. Edukację artystyczną kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu pod opieką Jolanty Ajlikow-Czarneckiej. Egzamin wstępny na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie zdał w pierwszym podejściu dzięki wysoko ocenionemu zestawowi prac w drewnie. Dyplom uzyskał w pracowni rzeźby prof. Mariana Koniecznego.

Po studiach zamieszkał w Rzeszowie, gdzie w 1980 r. podjął pracę jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Najpierw uczył metaloplastyki, a potem, przez wiele lat – snycerki (wg autorskiego programu dydaktycznego). W roku 1980 wygrał także konkurs na rekonstrukcję pomnika Adama Mickiewicza w Rzeszowie, co miało istotne znaczenie dla jego dalszej kariery artystycznej. Od samego początku aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, wielokrotnie zdobywał nagrody w lokalnym konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Rzeszowianom jest dobrze znany z odlanych w brązie rzeźb ulokowanych w miejskiej przestrzeni, m.in. pomnika urwisa, przedstawiającego nastoletniego łobuziaka celującego z procy w uliczną latarnię.

W swoich pracach wykorzystuje kamień, drewno, metal i ceramikę, często łącząc ze sobą te materiały. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje rzeźba pomnikowa i sakralna. W sztuce odwołuje się do wielu kulturowych tropów, od wielkich klasyków po twórców ludowych. Jednak niezależnie od zastosowanej formy czy tworzywa zawsze stara się powiedzieć coś o człowieku i jego kondycji we współczesnym świecie.
(info: Muzeum Ceramiki)