Zmarł Andrzej Pytliński

Zmarł Andrzej Pytliński

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 października 2020 r. zmarł Andrzej Pytliński, artysta fotografik, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożyciel i członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, autor i współautor książek o tematyce fotograficznej. Przez wiele lat zajmował się kształceniem adeptów sztuki fotograficznej jako wykładowca technik fotografii.

Andrzej Pytliński urodził się w 1933 r. w Żyrardowie. W 1957 r. ukończył Wydział Chemii na Politechnice Warszawskiej. Już w czasie studiów współpracował przy budowie Zakładów Chemicznych „Wizów” w Łące koło Bolesławca. Swoją działalność fotograficzną rozpoczął w 1950 r., jako członek Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W swojej pracy twórczej skupiał się w sposób szczególny na dawnych, szlachetnych technikach fotograficznych, takich jak mokry kolodion, guma dwuchromianowa, cyjanotypia, światłodruk, przetłok bromolejowy. W latach 1960–1973 pełnił funkcję konsultanta do spraw fotografii w Ministerstwie Kultury i Sztuki. W roku 1964 brał udział w tworzeniu Wyższego Studium Fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki (MKiS), w którym był wykładowcą zagadnień technicznych fotografii w ośrodkach kształcenia w Warszawie i Jeleniej Górze w całym okresie funkcjonowania studium, tj. do 2012 r. Był również założycielem Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej. W 1973 r. przeprowadził się do Bolesławca, aby podjąć pracę przy projektowaniu i budowie Kopalni Surowców Mineralnych w Nowogrodźcu. W tym samym roku zorganizował pracownię fotograficzną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Prowadził zajęcia również w innych pracowniach fotograficznych działających na terenie miasta, m.in.: ZKF „Konrad”, FKF „Polfa”, KF „Zapis” przy SM „Bolesławianka” oraz Młodzieżowym Domu Kultury. W 1981 r. współtworzył Bolesławieckie Towarzystwo Fotograficzne. W latach 1988–1990 kierował Klubem Fotograficznym przy SM „Bolesławianka”. Był komisarzem organizowanego w Bolesławcu Przeglądu Fotografii Młodzieżowej. W latach 2003–2004 współorganizował warsztaty w Myśliborzu, mające na celu promocję zabytkowych technik fotograficznych, był pomysłodawcą i opiekunem cyklu warsztatów, dotyczących zabytkowych technik fotograficznych, organizowanych w ramach Klubu Miłośników Dawnych Technik Fotograficznych, wspierał także działalność Polskiej Szkoły Tradycyjnej Fotografii. Był autorem licznych publikacji zakresu fotografii, m.in:

- „Fotografia barwna” (napisana przy współudziale Witolda Dederki),
- „Przeźrocza i technika ich wykorzystania”,
- „O fotografii prawie wszystko” (dwa tomy, napisane przy współudziale Witolda Dederki i Feliksa Kanclerza),
- „Zagadnienia techniczne fotografii” (Część I Optyka światła i oświetlenia. Część II Optyka elementów i układów optycznych. Część III Fototechnika. Część IV Fotografia barwna).

Za swoją działalność dwukrotnie otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, odznaczony został także medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”.
(info: Muzeum Ceramiki)