Sześć wydarzeń teatralnych w MDK

Sześć wydarzeń teatralnych w MDK

Początek roku szkolnego w Tatrze Starym został przywitany dwoma dniami z teatrem w roli głównej, na które złożyły się: zajęcia warsztatowe, trzy spektakle teatralne oraz, po raz pierwszy w Bolesławcu, poetycki SLAM „Poezjokracja”.

Tegoroczne „Zatargi z Teatrem - w połowie drogi” były szczególne, ponieważ pierwotnie zaplanowane na marzec 2020 roku zostały przełożone na wrzesień z powodu pandemii koronawirusa. Również z tego powodu zorganizowanie festiwalu teatralnego w normalnym wymiarze nie było możliwe. Pomimo utrudnień jedno z głównych wydarzeń Młodzieżowego Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu utrzymało poziom artystyczny do którego mieszkańcy Bolesławca są przyzwyczajeni od wielu lat.
Pierwszym wydarzeniem były warsztaty teatralne dla młodzieży z Grażyną Tabor i Markiem Kościółkiem. Wieczorem festiwal rozpoczął się spektaklem „Źródło” przygotowany przez grupę teatralną „Latający Teatr Kantorowi”. Spektakl wyreżyserowany przez prof. Leszka Mądzika inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora.
Spektakle i poetycki SLAM
W sobotę 12 września na deskach teatru widzowie mogli obejrzeć cztery spektakle o różnych ciężarach gatunkowych i stylistycznych. Pierwszym z nich był „Ptam” przygotowany przez pracownię „Teatru Reaktor” MDK w reżyserii Anety Ćwieluch. Kolejne przedstawienie pt. „Wyspa Chudych” było dziełem młodych aktorów „Teatru Dziewiątka” z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Lubaniu (reż. A. Ćwieluch).
Trzecim elementem sobotniego popołudnia był performance artystyczny, czyli tzw. SLAM poetycki pt. „Poezjokracja”, który wykonał solo utalentowany poeta - Maciej Ćwieluch, występujący pod pseudonimem Wieszcz Leszcz. Poetyckie SLAMy cieszą się coraz większą popularnością, a w naszym mieście ten rodzaj przedstawienia gościł po raz pierwszy.
Zwieńczeniem tegorocznych „Zatargów w połowie drogi” był spektakl „Second Hand” pracowni teatralnej MDK „Budka Telefoniczna” wyreżyserowany przez Anetę Ćwieluch. Ten zagrany przez pięć kobiet spektakl w dużej mierze opierał się na tekstach noblistki Swietłany Aleksijewicz.
Na koniec każdego spektaklu wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi upominkami związanymi z Bolesławcem, które wręczyli przedstawiciele władz Powiatu Bolesławieckiego: Naczelnik Wydziału Edukacji - Katarzyna Zięba, Członek Zarządu Powiatu - Stanisław Chwojnicki, Przewodniczący Rady Powiatu - Ryszard Kawka
(info: Powiat Bolesławiecki)