Mistrz i Uczeń – dwa plenery z jednej gliny

Mistrz i Uczeń – dwa plenery z jednej gliny

W Bolesławcu, mieście znanym z unikatowej ceramiki i bogatej tradycji rzeźbiarskiej, odbył się wyjątkowy i niezwykle udany na mapie letnich, kulturalnych wydarzeń ceramiczny plener rzeźbiarski.
„Pod okiem mistrzów” to inicjatywa Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, zainicjowana podczas trwającego w tym czasie 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego. Projekt ten dał możliwość pracy artystom amatorom pod okiem mistrzów - wybitnych twórców z dziedziny rzeźby i ceramiki artystycznej. Wystawa prac obu plenerów zaplanowana jest na październik.
Ten wyjątkowy plener odbył się w sierpniu w pracowniach Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki. Wzięło w nim udział 10 twórców, którzy pracowali nad dużymi formami w glinie. Byli to bolesławianie próbujący swoich sił w rzeźbie, tworząc „pod okiem mistrzów”, w ramach corocznego Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego. Tematem przewodnim był portret rzeźbiarski - studium głowy. Uczestnicy: Renata Wójcik, Magdalena Konieczna, Mariusz Potyszka, Jacek Chlastawa, Lilia Wasiel, Mariusz Laudański, Przemysław Czajkowski, Marcin Sacher, Zdzisława Pachom i Leokadia Machałek, przez 10 dni pracowali pod fachowym i profesjonalnym okiem wybitnego rzeźbiarza, bolesławieckiego artysty, Czesława Matyjewicza.
Podczas trwania pleneru rzeźbiarze mieli do dyspozycji glinę ceramiczną, szkliwa, urządzenia znajdujące się w pracowni oraz pomoc techniczną i co najważniejsze - merytoryczną. Codzienne spotkania z poszczególnymi artystami 56. Międzynarodowego Pleneru to był cenny czas na wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, niekończących się rozmów na temat współczesnej ceramiki a także prezentację własnej twórczości.
Artystami uczestniczącymi w edycji specjalnej - bo obejmującej twórców bolesławieckich bądź związanych z Bolesławcem z uwagi na pandemię - 56. Międzynarodowego Plenenru Ceramiczno - Rzeźbiarskiego byli :
Barbara Bednarowicz, Barbara Kozłowska-Trojnar, Joanna Bruździńska, Marta Małoszyc, Joanna Mysłek-Michnowska, Mariusz Ochocki, Jacek Opała, Edyta Orlińska, Martyna Izabela Woźnica-Chrostek i Marek Zyga.
Efektem tej pracy i spotkań będzie wspólna dla obu plenerów wystawa i wydany katalog powstałych w tym czasie prac.
Organizator: Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu
Mecenat: Gmina Miejska Bolesławiec
Patronat: Kwartalnik „Szkło i Ceramika”

"Pod okiem mistrzów". Plener ceramiczno-rzeźbiarski 2020 został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

(info: BOK-MCC)