Bolesławieckie środowisko artystyczne – Marta Kisiliczyk

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Marta Kisiliczyk

“Aby uwiecznić na płótnie jakiś obiekt czy krajobraz, wcześniej muszę się nim zachwycić, wręcz w nim zakochać”.

Marta Kisiliczyk urodziła się we Wrocławiu, ale wychowywała w Bolesławcu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa i tkaniny artystycznej.

Przez ponad 10 lat mieszkała w Londynie, dokąd wyjechała, by dotrzeć ze swoją twórczością do międzynarodowej publiczności i zaistnieć na jednym z najważniejszych rynków sztuki na świecie. Kilka ostatnich lat spędziła podróżując w różne zakątki świata, odkrywając nowe krajobrazy i dostrajając swoje zmysły do odbioru całego bogactwa świata natury, który już dawno stał się głównym motywem jej twórczości. Obecnie dzieli swój czas pomiędzy Europę a Azję Południowo-Wschodnią, która na jakiś czas stała się dla niej drugim domem.

Istotnym elementem jej twórczości jest z pewnością charakterystyczna tekstura obrazów, jednak sama artystka twierdzi, że to kolorystyka i dynamika są tym, co stanowi o oryginalności jej obrazów. Marta Kisiliczyk maluje poprzez swoje emocje z myślą o wytworzeniu swoistego porozumienia, relacji miedzy swoim dziełem a jego odbiorcami.

Jej obrazy od lat są prezentowane na najpopularniejszych w Londynie targach sztuki London Affordable Art Fair, jak również na tak prestiżowych wystawach jak London Art Fair czy London Art Biennale. Można je spotkać w galeriach sztuki w Wielkiej Brytanii, Włoszech i innych krajach europejskich. Wchodzą w skład wielu międzynarodowych kolekcji sztuki w Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Austrii, Polsce i Republice Południowej Afryki.

W 2018 r. Marta Kisiliczyk otrzymała zaproszenie do udziału w prestiżowym Chianciano Art Biennale w Toskanii, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę, przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki. W 2019 r. uhonorowano ją w Rzymie Międzynarodową Nagrodą Michała Anioła (International Prize Michelangelo) “za objawiony talent artystyczny, świadectwo ogromnej kreatywności”.

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.
(info: Muzeum Ceramiki)