Bolesławieckie środowisko artystyczne - Marta Małoszyc

Bolesławieckie środowisko artystyczne - Marta Małoszyc

“Widz czeka na wizualne i emocjonalne wartości estetyczne. Artysta tylko w pewnym stopniu może przewidzieć jego reakcję, jeśli sam działa z konkretnym zamiarem, czy to zaszokowania, zaintrygowania czy uspokojenia i ukojenia. Posiadając dar tworzenia, artysta powinien umiejętnie go wykorzystywać”.
(“Najważniejsze, aby się wzruszać…”, rozmowa z Martą Małoszyc, Katarzyna Żak, “Rocznik Bolesławiecki 2013”)

Marta Małoszyc urodziła się w Krzepicach koło Częstochowy. W latach 1993-1998 uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, gdzie poznała podstawy ceramiki, malarstwa, rysunku i kompozycji. Od początku pragnęła, by jej prace miały charakter przestrzenny, nie ograniczały się do płaszczyzny papieru czy płótna, dlatego też ceramika stała się jej ulubionym materiałem. W 2003 r. ukończyła studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie kształciła się w Pracowniach Ceramiki Unikatowej prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej i prof. Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak.
W 2004 r. rozpoczęła pracę Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o na stanowisku projektanta form i dekoracji. W latach 2008-2017 pełniła w tej firmie funkcję specjalisty ds. promocji. W 2018 r. powróciła do projektowania. Stworzyła wówczas serię naczyń „Łódki”, nawiązującą kształtami do charakterystycznych smukłych łodzi używanych na Dalekim Wschodzie. Przy projektowaniu naczyń artystka zwraca uwagę na współistnienie funkcji użytkowych, wizualnych i ergonomicznych, tak aby naczynie idealnie układało się w dłoniach i zapewniało użytkownikowi poczucie komfortu. Równocześnie dba o estetykę i kształt naczynia, które powinno współgrać z miejscem czy przestrzenią.
Poza pracą zawodową zajmuje się ceramiką unikatową, malarstwem, rysunkiem. W latach 2005-2007, 2017 i 2020 znalazła się wśród uczestników Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarsko-Ceramicznego w Bolesławcu.

WYSTAWY ZBIOROWE I PREZENTACJE NA TARGACH
2001 „Plastyczne nadzieje Częstochowy”, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa
2002 Wystawa rysunku pracowni prof. Leszka Mickosia, Wrocław
2003 Wystawa dyplomowa, Galeria Szkła i Ceramiki, Wrocław
2004 Wystawa finalistów konkursu „PRO DECO 2004”, Warszawa
2005 „Torebka", Galeria „Dizajn”, Częstochowa
2005 „Nim opadną dymy. Ceramika młodych 2005” - wystawa pracowni ceramiki unikatowej ASP we Wrocławiu, Wrocław, Lubin, Bolesławiec
2005-2007, 2017 Wystawy poplenerowe Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu, Bolesławiec
2007 „Różne oblicza ceramiki”, Muzeum Przemysłu, Warszawa
2007 „Współczesne wzornictwo Zakładów Ceramicznych «Bolesławiec»” Sp. z o.o , Muzeum Ceramiki, Bolesławiec
2011 „Po setce”, wystawy jubileuszowe 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków
2018 „Polak – Artysta – Ceramik”, Triennale Bolesławiec, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec
2019 Prezentacja naczyń użytkowych, Targi Ambiente 2019, Frankfurt n. Menem (Niemcy)
2019 „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”, BOK-MCC, Bolesławiec

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
2007 Nagroda Prezesa Zakładów Ceramicznych “BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. za “Zestaw dla dwojga”
INNE
2006 Happening “Herbaciana wieża” w ramach Bolesławieckiego Święta Ceramiki

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe
(info: Muzeum Ceramiki)