50-lecie Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy pl. Zamkowym

50-lecie Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy pl. Zamkowym

W sobotę 27 czerwca 2020 roku Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu obchodzić będzie 50-lecie.

Świętowanie złotego jubileuszu jednego z najważniejszych dla Bolesławca i bolesławian miejsc zwieńczy liturgiczny obrzęd koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy czczonej w kościele na Placu Zamkowym, którego dokona Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Eucharystii o godz. 12.00. Po Mszy św. na placu przed kościołem, dla wszystkich uczestników uroczystości przygotowany będzie poczęstunek (bigos, pierogi, ciasto) w hermetycznie zapakowanych pojemnikach z przeznaczeniem do spożycia w domu (ze względu na sytuację pandemiczną festyn odbędzie się w innym terminie).

 

Historia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu

1752-1756 Budowa kościoła ewangelickiego. Na miejscu dawnego zamku książęcego zbudowano świątynię na rzucie prostokąta, posiadającą jednoprzestrzenne wnętrze zamknięte z trzech stron drewnianymi emporami. Kolebkowe sklepienie oparte nas łupach galerii dawało wrażenie przestrzeni kościoła trzynawowego.
1834-1835 Dobudowa wieży z ciosów kamiennych w stylu neogotyckim o wysokości 73 metrów.
1945 Przejęcie kościoła przez władze PRL (tylko przez krótki czas użytkowany był przez, pozostałą w Bolesławcu, nieliczną wspólnotę ewangelicką). Budynek świątyni, pozbawiony charakteru sakralnego, zostaje zamieniony w magazyn Bolesławieckiej Fabryki Fiołek i Ampułek POLFA. W latach sześćdziesiątych – po likwidacji magazynu – kościół ulega dewastacji i zniszczeniu w ok. 70%.
1969 Przekazanie przez władze państwowe, w wyniku starań arcybiskupa wrocławskiego Bolesława Kominka, zrujnowanego kościoła w dzierżawę na 39 lat na cele kultu religijnego.
12.1969 Pierwsza Eucharystia (Pasterka) sprawowana przez ks. Edwarda Bobera, pierwszego proboszcza.
05.1970 Erygowanie parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
04.1971 Poświęcenie kościoła przez abp. Bolesława Kominka.
03.1972 Błogosławieństwo 3 dzwonów z ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu.
1976 Zamontowanie czterdziestogłosowych organów wykonanych przez rodzinę Brożków z Tomisławia.
10.1992 Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
03.1998 Przeniesienie z cmentarza komunalnego na Plac Zamkowy figury Jezusa, przyjaciela dzieci autorstwa Petera Brauera z 1902 roku.

(info: Powiat Bolesławiecki)