Znaczki Turystyczne z zabytkami Bolesławca

Znaczki Turystyczne z zabytkami Bolesławca

Od kilku lat Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki ma w sprzedaży Znaczki Turystyczne z zabytkami naszego miasta. Są to drewniane krążki kolekcjonerskie z wytłoczonymi na nich informacjami na temat pięciu miejsc: Ratusza w Bolesławcu, Wiaduktu Kolejowego, Muzeum Ceramiki, Term solankowych oraz Kościoła Wniebowzięcia NMP i Świętego Mikołaja. Ponadto dwa dodatkowe znaczki z budynkami Muzeum Ceramiki w Bolesławcu będzie można nabyć w siedzibie muzeum na ulicy Mickiewicza i Kutuzowa.
Znaczkiem Turystycznym oznakowanych jest prawie 4 500 miejsc w 20 krajach, a w Polsce obecnie jest 450 miejsc nim wyróżnionych. W maju dołączył do nich Bolesławiec. Znaczek Turystyczny to okrągły drewniany krążek przedstawiający miejsce do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można takiego kupić. To wspaniała zabawa dla turystów i kolekcjonerów.
Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stale zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Rumunia, Holandia, Wielka Brytania, Słowenia, Włochy, Szwajcaria, Rosja, USA. W Polsce funkcjonują od 2004 roku. Jest to inicjatywa ogólnoeuropejska, ale włączają się do niej także kraje spoza Europy.


Ratusz w Bolesławcu - zabytkowy ratusz mieszczący się na bolesławieckim rynku, barokowy z gotyckimi elementami wieży i wnętrz, wzniesiony w roku 1535.
Najstarsza, północna część budowli, powstała pod koniec XV w., wzniesiona przez grupę murarzy i kamieniarzy z pogranicza saksońsko-łużyckiego. W latach 1525-1535, kiedy prace budowlane przy ratuszu prowadził zgorzelecki architekt Wendel Roskopf, powstała Sala Ślubów z dekoracyjnym sklepieniem cyrklowym, wzorowanym na królewskiej sali Władysławowskiej na Hradczanach w Pradze. W latach 1776-81 cały budynek przebudowano w stylu barokowym. Pod koniec XIX w., po wyburzeniu otaczających ratusz kramów i straganów, w południową i wschodnią elewację wmurowano renesansowe portale, przeniesione z rynkowych kamienic.
Wiadukt Kolejowy wybudowany nad rzeką Bóbr. Budowę kamiennego mostu w latach 1844-46 nadzorował Engelhardt Gansel, bolesławiecki budowniczy. Przy wznoszeniu tej kolosalnej budowli o wymiarach ok. 490 m długości, 26 m wysokości, 8 m szerokości zatrudniono 600 robotników, a koszty wyniosły 400 000 talarów. W lipcu 1846 r. odbyła się pierwsza próbna jazda, a we wrześniu tego samego roku specjalnym pociągiem przyjechała z Berlina królewska para i w towarzystwie architekta podziwiała efekt jego pracy. Wzniesienie wiaduktu przyniosło budowniczemu podziw i uznanie oraz odznaczenie przez rząd pruski, w 1847 r., orderem Czerwonego Orła. W roku 2009, po zakończeniu prac modernizacyjnych i rozszerzeniu iluminacji obiektu, stał się on jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta.
Kościół Wniebowzięcia NMP i Świętego Mikołaja / Bolesławiecka Bazylika Maryjna
Gotycka budowla wzniesiona została w latach 1482-92 przez grupę murarzy i kamieniarzy z pogranicza saksońsko-łużyckiego. Spalona przez wojska szwedzkie w roku 1642, została pieczołowicie odbudowana: na zewnątrz zachowała formę gotycką, natomiast wnętrze otrzymało bogaty wystrój barokowy. Górna część wieży kościoła została przebudowana w stylu neogotyckim w latach 1842-43. Do najcenniejszych zabytków świątyni należą: ołtarz główny autorstwa Jerzego Leonarda Webera (1723-1725), obraz „Ukrzyżowanie” słynnego malarza okresu baroku - Jerzego Wilhelma Neunhertza (1736 r.) oraz szereg epitafiów z XVI i XVII. 

Miejsca sprzedaży:

⚫Termy Bolesławiec, ul. Zgorzelecka 52, Bolesławiec
⚫Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13, Bolesławiec
⚫Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14, Bolesławiec
⚫Punkt Informacji Turystycznej, ul. Rynek 19/21, Bolesławiec
⚫Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Pl. M. J. Piłsudskiego 1c, Bolesławiec


Informacje na temat bolesławieckich Znaczków Turystycznych znajdują się: http://znaczki-turystyczne.pl/797-9-05-2016