Bolesławieckie środowisko artystyczne - Katarzyna Sas

Bolesławieckie środowisko artystyczne - Katarzyna Sas

“W życiu twórczym zajmują mnie przede wszystkim dziedziny, w których ogromną rolę w odbiorze pełni światło, bowiem potrafi zmienić nastrój, barwy i intensywność kompozycji. Te zmiany mnie fascynują. Co poza tym? Emocje i niedopowiedziane treści. Według mnie sztuka powinna mieć znaczenie, opowiadać jakąś historię – dla każdego pewnie inną i wywoływać emocje. Nie powinna pozostawiać widza obojętnego”.

Katarzyna Sas jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1999 r. uzyskała dyplom z zakresu projektowania form przemysłowych w pracowni prof. Włodzimierza Dolatowskiego na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Tam także w 2008 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku dyscypliny plastyczne w architekturze, specjalizacja – witraż, uzyskując dyplom w pracowni witrażu dr. Ryszarda Więckowskiego.

Od ponad dwudziestu lat jest związana z Młodzieżowym Domem Kultury w Bolesławcu, gdzie jako nauczyciel-instruktor zajmuje się edukacją plastyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2009 r. prowadzi również zajęcia dla seniorów na bolesławieckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Praca pedagogiczna przynosi jej dużo satysfakcji, bo stanowi okazję do spotkań z cudownymi ludźmi – małymi i dużymi artystami.

W jej pracy twórczej dominuje tkanina artystyczna (batik, malarstwo na jedwabiu) oraz szkło (witraż, szklana mozaika). Poza tym zajmuje się realizacjami z zakresu projektowania przestrzennego i formami biżuteryjnymi.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowych z wystaw z udziałem Katarzyny Sas.

Wernisaż wystawy “Trzy kobiety – trzy materie”:

Wernisaż wystawy poplenerowej pracowni prowadzonej przez Katarzynę Sas w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu:

WYSTAWY ZBIOROWE I INDYWIDUALNE:

1998 „Prezentacje 98”, Galeria MDK, Zgorzelec

1999 Galeria Miejska, Wrocław

2004 „Poza tym…” wystawa instruktorów MDK, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2008 „Ona i On”, Galeria Concordia, Bolesławiec

2009 wystawa absolwentów Szkoły Podstawowej nr 4, Bolesławiec

2009 „Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2009 Zamek Kliczków

2010 Starostwo Budziszyńskie, Bautzen (Niemcy)

2011 „Artyści dla Bolesławca”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec

2012 „W końcu!”, Galeria Teatru Starego, Bolesławiec

2013 Instytut Polski, Praga (Czechy)

2013 „Bez granic”, Pumpwerk, Siegburg (Niemcy)

2014 „Bez granic”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2017 „W poszukiwaniu sztuki, nauki i pasji – absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu 1946–2016”, Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu

2019 „Trzy kobiety – trzy materie”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.
(info: Muzeum Ceramiki)