Zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych

Zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych

Od niedzieli 15 marca zawieszone są międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport towarowy funkcjonuje. Działają też krajowe połączenia lotnicze i kolejowe.
Transport kolejowy
Od niedzieli 15 marca do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy. Oznacza to wstrzymanie kursowania pasażerskich pociągów międzynarodowych. Jeśli w sobotę wybierasz się w podróż zagranicę, sprawdź na stronie przewoźnika, czy pociąg, którym planowałeś podróż będzie kursował. Niektórzy przewoźnicy ze względów operacyjnych zdecydowali się zawiesić niektóre połączenia już w sobotę 14 marca.

Przewoźnicy, z uwagi na charakter sytuacji, wprowadzają specjalne zasady zwrotu biletów na połączenia międzynarodowe. Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przewoźników.

Transport lotniczy
Wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone. Do kraju wpuszczone zostaną natomiast samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.

Podobnie jak w przypadku transportu kolejowego, przewoźnicy wprowadzają specjalne zasady zwrotu biletów na połączenia międzynarodowe. Szczegóły znajdą Państwo na ich stronach internetowych.

Regulacje dotyczące zamknięcia granic zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego. Celem działań jest zatrzymanie wzrostu przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla obywateli, gdzie uzyskają szczegółowe informacje dotyczące powrotu do Polski: +48 22 523 8880

Więcej na ten temat koronowirusa i przeciwdziałaniu rozpowszechniania zakażeń można znaleźć na stronie http://www.gov.pl/koronawirus
(info: Ministerstwo Infrastruktury)