Spotkanie z kulturą arabską

Spotkanie z kulturą arabską

W ramach obchodów Gminnego Dnia Kobiet w dniu 9 marca br. Gminne Centrum Kultury
i Sportu w Nowogrodźcu zorganizowało po raz pierwszy w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki „MUZA” spotkanie z kulturą arabską.

W programie m.in. „KOBIETY W KRAJU FARAONA” wykład dr Patryka Chudzika- archeologa i egiptologa. Specjalisty w zakresie archeologii pradziejowej Europy i archeologii starożytnego Egiptu, który zapoznał nas z historią i obyczajem kultury arabskiej.

O doznania muzyczne zadbał zespół muzyczny Ansambl Peregrinius. Muzyka, w wykonaniu zespołu, była wędrówką w czasie przestrzeni, po orientalnych kulturach bliskiego wschodu jednym słowem muzyczna podróż w aranżacjach współczesnych wrocławskich muzyków.

Ponadto Jamilach, a w jej wykonaniu taniec brzucha (taniec arabski, taniec orientalny) niezwykle zmysłowy rodzaj tańca solowego, wykonywanego głównie, ale nie wyłącznie przez kobiety, popularnego na terenach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Podczas spotkania można było wysłuchać historię wspaniałych kobiet, które odniosły sukces w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Swoim życiorysem podzieliły się Pani Agata Mazurkiewicz, zastępca prezesa w Firmie „ARMADA” z Nowogrodźca oraz Wiesława Seneszyn – współwłaścicielka Ceramiki Millena z Parzyc.

Na potrzeby wydarzenia Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu przygotowało
wystawę pt. „Kobiety nad Nilem” autorstwa Macieja Jawornickiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Maria Relich i Antonina Szelechowicz.
(info: GCKiS w Nc)