Elektryczne autobusy w Bolesławcu

Elektryczne autobusy w Bolesławcu

 

Bolesławiec dołączy do grona polskich miast, w których użytkowane są elektrobusy marki Solaris. 11 marca 2020 r. w Sali Rajców w Bolesławcu nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej zakupu dwóch elektrycznych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu. Umowę podpisali prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz - ze strony wykonawcy-Solaris Bus & Coach S.A. - Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży Regionu Południowo-Zachodniego - Kraj.
Przedmiotem umowy jest dostawa dwóch fabrycznie nowych, niskopodłogowych, elektrycznych autobusów marki SOLARIS typu Urbino 8X, Urbino 8.9 LE electric, wraz z ładowarkami i niezbędnym wyposażeniem w zestaw narzędzi i urządzeń specjalistycznych. Za realizację przedmiotu umowy obowiązuje cena za jeden autobus 2.396.040 zł brutto, całkowita cena ofertowa wynosi 4.792.080 zł brutto.
Napęd ekologicznych elektrobusów stanowić będzie centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Energia niezbędna do jego napędzania będzie gromadzona w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 160 kWh. Jej uzupełnianie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in.
Wraz z autobusami Solaris dostarczy również urządzenia służące uzupełnianiu energii. Jedna z dwóch zamówionych ładowarek zewnętrznych to ładowarka dwuzakresowa, która w zależności od potrzeb przewoźnika, może umożliwiać równoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą 40 kW na każdy autobus lub jednego autobusu z mocą 80 kW.
Zgodnie ze złożoną ofertą, pojazdy Solaris Urbino 8,9 LE electric jednorazowo na pokład zabiorą ponad 58 osób, 20 z nich na miejscach siedzących. Autobusy będą wyposażone m.in. w tablice kierunkowe dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i rampy dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. W przestrzeni pasażerskiej nie zabraknie ponadto gniazd USB, dzięki którym pasażerowie naładują swoje urządzenia mobilne. Na zlecenie zamawiającego, polski producent zamontuje także system informacji pasażerskiej, w skład którego wejdą m.in. system monitoringu wizyjnego oraz system detekcji i gaszenia pożaru.
Bolesławiec dołączy do 28 polskich miast, w których użytkowane są elektrobusy marki Solaris. Termin dostawy autobusów elektrycznych zaplanowano na połowę lutego 2021 roku.
Warto przypomnieć, że projekt pn. „Zakup taboru autobusowego (2 autobusów bezemisyjnych o alternatywnych, elektrycznych systemach napędowych) wraz z infrastrukturą towarzyszącą” uzyskał dofinansowanie w ramach RPO WD 2014-2020. Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85 proc.
Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu w ostatnim czasie wzbogacił się o 13 nowoczesnych autobusów marki Solaris Urbino 10. Autobusy wyposażone są w silniki Euro 6, spełniające najwyższe normy emisji spalin. Również ten bolesławiecki projekt „Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020. Zgodnie z umową z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 Bolesławiec otrzymał ponad 8 mln zł. W 2018 roku nowe autobusy zostały zakupione już z myślą o bezpłatnej komunikacji. Bezpłatna komunikacja w Bolesławcu dla mieszkańców i turystów obwiązuje od 23 czerwca2018 r. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta jest elementem poprawy jakości powietrza w Bolesławcu poprzez graniczenie niskiej emisji, w tym ograniczenie ruchu samochodów indywidualnych i zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.
(info: UM B-c)