Powstaje projekt Centrum Przesiadkowego

Powstaje projekt Centrum Przesiadkowego

 

Przygotowywana jest dokumentacja techniczna budowy przyszłego "Centrum Przesiadkowego w Bolesławcu, które ma powstać w Bolesławcu, w pobliżu stacji PKP - w ramach europejskiego korytarza E30.
Będzie to transport pasażerski miasta, obsługiwany przez różnych przewoźników i znacznie poprawi komunikację w regionie. Opiera się on na stacji kolejowej i sąsiadujących obszarach, łącząc różne systemy transportowe - koleje, autobusy dalekobieżne, autobusy miejskie, minibusy, taksówki. Centrum transferowe to miejsce, w którym pasażerowie kolei oraz inni przewoźnicy lokalni, regionalni i międzynarodowi będą obsługiwani jednocześnie. Wyposażony w nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, stanowiska odprawy z niezbędnym wyposażeniem do informacji o podróżach, parkingi i punkty obsługi, znacznie usprawni ruch pasażerski.
            
Utworzenie Zintegrowanego Centrum Transportowego miasta - Subregionalnego Centrum Transferowego w Bolesławcu pozwoli na wyeliminowanie uprzednio rozproszonych przystanków, które będą zlokalizowane w jednym miejscu.
Miasto Bolesławiec, wraz z ośmioma innymi instytucjami z Niemiec, Polski, Czech, Austrii i Słowenii zdołało pozyskać środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu TRANS-BORDERS. W trakcie trzech lat współpracy, podejmowane będą działania, mające na celu poprawę sytuacji publicznego transportu pasażerskiego oraz mobilności mieszkańców. Koncentrować się będą one na rozwiązaniu wspólnych problemów dwóch obszarów granicznych i przygranicznych znajdujących się Europie Środkowej. Jednym z takich regionów pilotażowych jest obszar przygraniczny pomiędzy Niemcami, Polską i Republiką Czeską, a drugim tereny przygraniczne regionu Koroška w Słowenii i południowej części austriackiej prowincji Karyntia. W ramach projektu, Miasto Bolesławiec otrzymało środki na opracowanie koncepcji oraz kompletnej dokumentacji projektowej budowy Centrum Przesiadkowego w Bolesławcu. Program Interreg Europa Środkowa to program polityki spójności UE, który wspiera ponadnarodową współpracę transgraniczną i zaangażowanie organizacji publicznych i prywatnych w Europie Środkowej. W okresie 2014-2020 na realizację Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczono 246 mln EUR.
(info: Trans-Borders)