Telefoniczne wezwanie na badanie

Telefoniczne wezwanie na badanie

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu korzysta z usług profesjonalnej firmy call center – Screening up, specjalizującej się we współpracy z ośrodkami służby zdrowia. W przypadku bolesławieckiego szpitala, firma telefonicznie informuje pacjentów o możliwości skorzystania z prozdrowotnych programów profilaktycznych. Specjaliści zachęcają do darmowych badań, rejestrują do lekarzy i poradni specjalistycznych, przypominają o zbliżających się terminach, tłumaczą jak należy się do badań przygotować. Jednocześnie personel szpitala nie jest angażowany w rozsyłanie zaproszeń listownych, których skuteczność była minimalna, za to bardzo kosztowna.

 

Korzystanie z usług call center okazało się strzałem w dziesiątkę. Zanim dyrektor ZOZ nawiązał współpracę z firmą, w powiatowym szpitalu wykonywanych było rocznie około 400 zabiegów kolonoskopii. Teraz, w ciągu jednego miesiąca temu badaniu poddawanych jest aż 200 osób!

Obecnie szpital w Bolesławcu prowadzi dwa programy profilaktyczne w tej formule : badania w kierunku wykrywania zmian nowotworowych w jelicie grubym oraz tzw. akademia czerniaka – badania znamion skórnych. W przyszłości planowane jest poszerzenie badań w zakresie raka płuc, prostaty oraz piersi. Z tego względu konieczne są dalsze inwestycje.

Przed postawieniem diagnozy i w procesie leczenia, zasadniczą rolę pełni indywidualne podejście do często zagubionego i przerażonego pacjenta.
Call center współpracuje np. z paniami zrzeszonymi w klubach Amazonek, które zachęcają do wykonywania badań mammograficznych. Kobiety te same przeszły terapię, lub są w jej trakcie, znają procedury, metody leczenia i rehabilitacji.

W polskiej służbie zdrowia telefoniczne zapraszanie pacjentów na badania oraz doradztwo medyczne jest nowością. Można domniemywać, że między innymi z tego powodu pacjenci tak rzadko korzystali z nielimitowanych programów profilaktycznych, nie zgłaszali się na nie.

Szpital powiatowy dysponuje rozbudowaną bazą danych pacjentów, którzy na przestrzeni lat byli hospitalizowani w Bolesławcu. Dane są grupowane na podstawie wieku, kody terytorialnego oraz numeru telefonu. Dyrektor ZOZ, Kamil Barczyk zapewnia, że żadne informacje – z wyjątkiem numerów telefonów do pacjentów – nie są przekazywane call center i nie opuszczają bezpiecznych serwerów szpitala, są utajnione i zaszyfrowane.

Z usług call center korzysta 20 szpitali w Polsce.
(info: Powiat Bolesławiecki)