Już wkrótce otwarcie nowoczesnej pracowni diagnostyki obrazowej

Już wkrótce otwarcie nowoczesnej pracowni diagnostyki obrazowej

Na ukończeniu są już prace budowlane w pomieszczeniach Zespołu Opieki Zdrowotnej (ul. Jeleniogórska), w których działać będzie pracownia diagnostyki obrazowej. Zgodnie z umową, na czas, do szpitala dostarczony zostanie najnowocześniejszy w regionie rezonans magnetyczny. Fabrycznie nowe, pięciotonowe urządzenie marki General Electric już zostało zakupione dzięki finansowej partycypacji wszystkich gmin powiatu bolesławieckiego.

Urządzenie jest bardzo ciche podczas pracy. Czas badania, który na aparatach starszego typu trwać może nawet 50 minut, skrócony jest do 10 – 15 minut. Dodatkowo, badaniu obrazowemu poddać można – w jednym czasie – całe ciało pacjenta. To bardzo ważne szczególnie dla chorych zmagających się z nowotworem. Aparatura wykryje guza pierwotnego i ewentualne przerzuty w organizmie.
Obecnie trwa montaż klatki Faradaya, która blokuje przedostawanie się na zewnątrz pola magnetycznego. Rezonans dotrze do Bolesławca już 6 lutego. Pierwsze badania dla pacjentów szpitala będą wykonywane od połowy kwietnia 2020 roku. Z kolei wykonywanie badań ambulatoryjnych ruszy po podpisaniu umowy refundacyjnej z NFZ. Jak zapowiada dyrektor szpitala Kamil Barczyk, już od grudnia ubiegłego roku dysponuje pozytywnymi opiniami Funduszu i wojewody dolnośląskiego. Zatem badania rezonansem finansowane będą ze środków publicznych, czyli pacjenci skorzystają z nich za darmo. I nie ma zagrożenia, że NFZ wycofa się z finansowania diagnostyki w Bolesławcu.
Oprócz tego, będzie możliwość wykonania badań komercyjnych, w przypadku osób bez skierowania od specjalisty, za które pacjent zapłaci sam.
W ramach inwestycji rozbudowywany jest system informatyczny, który wyniki badań, wprost z pracowni prześle np. na blok operacyjny, na SOR, czy celem konsultacji do innych specjalistycznych ośrodków medycznych.
Remontowana jest cała pracownia mieszcząca się w pomieszczeniach na parterze budynku szpitala, zajmowanych jeszcze do niedawana przez prywatną firmę zajmującą się wykonywaniem badań, której szpital zlecał i płacił za diagnostykę obrazową.
Oprócz rezonansu, w tym samym miejscu stanie tomograf komputerowy i ucyfryzowany aparat RTG, wyposażony w zawias sufitowy, umożliwiający wykonywanie przeswietleń u osób np. ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, z powypadkowymi uszkodzeniami kończyn, bez konieczności zmiany pozycji ciała i narażania pacjentów na dodatkowe cierpienia.
Cała inwestycja, czyli wyposażenie w sprzęt, w tym komputerowy oraz wykonanie prac budowlanych to koszt 4 mln 800 tys. zł. Jak podkreśla dyrektor, jest to jedna z największych i najważniejszych inwestycji przeprowadzonych w powiatowym szpitalu na przestrzeni ostatnich 10 lat.
(info: Powiat Bolesławiecki)