UKS”Orientpark.pl” na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików

UKS”Orientpark.pl” na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików

Najlepszy występ na Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, w 20 letniej historii biegu na orientację w Iwinach. Sukces tym większy, że nasz klub reprezentowało zaledwie 3 osoby !!!
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików składają się z trzech biegów. Bieg na dystansie sprinterskim, bieg na dystansie klasycznym i bieg sztafetowy. Polska jest podzielana na cztery strefy. Kluby z województwa dolnośląskiego rywalizują w strefie „C” wraz z województwami opolskim, lubuskim i wielkopolskim. Zawody odbyły się w Międzyrzeczu w dniach 24-25.09.2022 r.
„Orientpark” reprezentowały trzy osoby: Oliwia Hetnar, Martyna Nikołajuk i Antoni Pachnik.


Zawody rozpoczęły się w sobotę rano biegiem sprinterskim i… Oliwia wywalczyła złoty medal, Martyna brązowy, a Antek srebrny. Od razu zdobyliśmy trzy medale !!!
Tego samego dnia popołudniu rozegrany został bieg sztafetowy. Na starcie stanęło kilkanaście sztafet zarówno w kategorii damskiej jak i męskiej. Sztafety są trzyosobowe. Ponieważ nie dysponujemy w tej kategorii wiekowej trzema dziewczynami, a regulamin pozwala na start w kategorii męskiej dwóm dziewczętom, to zdecydowaliśmy się wystawić właśnie w takim zestawieniu.
Na pierwszą zmianę ruszyła Martyna Nikołajuk i… do mety przybiegła jako pierwsza przed zespołem MKS „Paulinum „ Jelenia Góra i MKS MOS Wrocław. Te trzy zespoły wyraźnie prowadziły już po pierwszej zmianie. Na drugą zmianę u nas wybiegła Oliwia Hetnar, o którą się trochę obawialiśmy, bo wcześniej doznała urazu kolana, a ponadto biegała na całych zawodach przeziębiona. Oliwia ma jednak ogromne serce do walki, a to jest najważniejsze. Oliwia nie tylko utrzymała prowadzenie, ale dołożyła kolejne minuty do naszej przewagi. Kolejność na drugim i trzecim miejscu nie uległa zmianie. Na trzecią i zarazem ostatnią zmianę wybiegał Antek Pachnik. Mimo iż Antek ma zaledwie 12 lat i jest młodszy od niektórych zawodników aż o dwa lata, to jednak jest już liczącym się młodzikiem. Niestety Antek popełnił spory błąd nawigacyjny między szóstym i siódmym punktem kontrolnym. Zawodnik z Jeleniej Góry pobiegł bezbłędnie i wyprzedził Antka, a Wrocławianin znacznie się zbliżył do niego. Końcówka była bardzo emocjonująca. Jednak na mecie zameldował się jako pierwszy Szymon Ładomirski z „Paulinum”, drugi był Antek, a trzeci Wiktor Kociuba z Wrocławia. Gdy się oswajaliśmy z myślą, że mamy srebrny medal, otrzymaliśmy informację o dyskwalifikacji zespołu z Jeleniej Góry, ponieważ zawodnik drugiej zmiany nie był na jednym ze swoich punktów kontrolnych, a zameldował się na innym niż powinien. W skutek tego nasza sztafeta przesunęła się na pierwsze miejsce, Wrocław na drugie, a na podium wskoczył zespół z Wielkopolski - HKS „Azymut” Mochy. Biegiem sztafetowym zakończyła się sobotnia rywalizacja.
W niedzielą o 10:30 rozpoczął się bieg na dystansie klasycznym. Niestety w skutek niezrozumiałych zasad losowania listy startowej ustalonych przez organizatora, Antek Pachnik ruszał na trasę jako jeden z pierwszych (start do biegu interwałowy). Nie jest to sytuacja dobra. Z reguły o kolejności startu np. w Mistrzostwach Polski decyduje aktualna pozycja zawodnika w rankingu ogólnopolskim i Ci najlepsi startują na końcu. No ale walkę należało podjąć. Antek przebiegł trasę płynnie szybko i bez błędów. Na mecie zjawił się jako pierwszy mimo , że startował jako czwarty. Interwał startowy w biegu klasycznym wynosi 3 minuty, więc było wiadomo, że pierwszego zawodnika wyprzedził o co najmniej 12 minut !!! Mijały kolejne minuty, a czas Antka zostawał zdecydowanie najlepszy ! Czekaliśmy na wyniki faworytów i… okazało się że nie dali rady. Trzeci medal, a drugi złoty na tych zawodach dla Antoniego stał się faktem !!! W międzyczasie wystartowały nasze dziewczyny. Bardzo dobry bieg zanotowała Michalina Wysocka (MKS MOS Wrocław), która była w identycznej sytuacji co Antek. Przez bardzo długi czas utrzymywała się na prowadzeniu. Różnica jednak polegała na tym, że nasze dziewczyny były jeszcze lepsze !!! Tym razem ze złotego medalu cieszyła się Martyna Nikołajuk, a srebrny medal przypadł Oliwii Hetnar.
W konsekwencji tak dobrych występów UKS „Orientpark.pl” Iwiny wygrał klasyfikację medalową !!! Trzy osoby wywalczyły siedem medali, na siedem możliwych !!!
Klasyfikacja medalowa MMM
1. UKS Orientpark.pl Iwiny: 4 zł, 2 sr, 1 br
2. MKS MOS Wrocław: 2 zł, 1 sr, 2 br
3. HKS „Azymut” Mochy: 0 zł, 2 sr, 2 br
4. MKS Paulinum Jelenia Góra: 1 zł, 1 sr, 1 br
Pozostałe zespoły nie zdobyły medali.

(info: Dariusz Pachnik/ UKS Orientpark.pl)