Bieg Sylwestrowy w Bolesławcu.

Bieg Sylwestrowy w Bolesławcu.

Pierwszy Bolesławiecki Cross Sylwestrowy - była to impreza przygotowana przez UKS „Orientpark.pl” Iwiny oraz MOSiR Bolesławiec. Ten bieg wchodzi w skład czteroetapowego cyklu ORIENTPARK WINTER CROSS. Pierwszy odbył się w Chojnowie 19 grudnia 2021 r. Cross bolesławiecki się jak sama nazwa wskazuje odbył się w sylwestra tj. 31 grudnia 2021. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Bolesławca Piotr Roman, a Gmina Miejska Bolesławiec wsparła finansowo to sportowe wydarzenie. Na imprezę przybyli zaproszeni goście: Pani Renata Szewczyk – I zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec, Pani Beata Sulska – Naczelnik Wydziału Społecznego Gminy Miejskiej Bolesławiec, Pan Józef Pokładek –Przewodniczący Rady Miasta Bolesławiec. Sponsorem zawodów była AUTOSZKOŁA z Bolesławca. Jej właściciel Pan Piotr Owczarz ufundował voucher na kurs prawa jazdy !!!
Areną zmagań był las przy ul. Jeleniogórskiej, po stronie leśniczówki, tj na wschód od drogi nr 297. O godzinie 10:00 wystartowali najmłodsi zawodnicy (kategoria do 10 lat) na dystansie 600 m. Pierwsze miejsce wśród dziewcząt zajęła Katarzyna Wojda z klubu UNTS Warszawa (czas 2:39 min.), a wśród chłopców Oliwier Salomon ze Złotoryi (2:06). Wśród dzieci 11-13 lat (bieg na dystansie 1000 m.) wygrała dziewczynka z Poznania Wiktoria Piotrowska (4:41), a z chłopców najszybszy okazał się Kamil Kusz z Gromadki (3:54)


Bieg główny rozgrywany był na dwóch dystansach, na 5 i 10 km. Zawodnicy ruszyli na trasę punktualnie o godz. 11:00 Ilość uczestników na obu dystansach rozłożyła się równomiernie, po 35 osób. W sumie więc wystartowało w biegu głównym 70 osób. Wśród kobiet na 5 km wygrała Antonina Mianowska UNTS Warszawa(23:01) przed Oliwią Hetnar UKS Orientpark Iwiny (24:11) -obie dziewczyny to jeszcze młodziczki. Podium uzupełniała Natalia Koszałko z Polkowic (24:13). Wśród panów triumfował Rajmund Ignaczak (17:40) przed zwycięzcą z Chojnowa Patrykiem Kubikiem (17:55), obaj zawodnicy to Bolesławianie z „Makoś Team”. Trzecie miejsce dla Jędrzeja Pachnika UKS „Orientpark.pl” Iwiny (18:31). W biegu na 10 km bezkonkurencyjny okazał się najlepszy bolesławiecki biegacz Kamil Makoś z czasem 34:38 i wyprzedził na mecie o 51 sek. bardzo dobrego niemieckiego biegacza z Eisenhüttenstadt Felixa Ledwig’a m.in. uczestnika Maratonu Nowojorskiego (50 miejsce z czasem 2:28;35), a trzeci był Maciej Orłowski z Paszowic 39:38.
Wśród kobiet wygrała bolesławianka Klaudia Petters „Romet Factory Team” (41:07). Drugie miejsce Anna Grzywacz z Chojnowa (51:25) i trzecie Barbara Tuczyńska z ekipy „Bez balastu”(52:22).
Dla znawców biegów ulicznych wyniki te może nie porażają, ale bardzo ciężkie warunki terenowe i wcale nie płaska trasa stawia te rezultaty w zupełnie innym świetle. Poziom sportowy był naprawdę wysoki. Dwóch pierwszych zawodników z biegu na 10 km legitymują się rezultatami poniżej 15 minut na 5 km i poniżej 32 minut na 10 km ! Klaudia Petters to multimedalistka Mistrzostw Polski w Triathlonie i duathlonie (aktualna Mistrzyni Polski Młodzieżowców i wicemistrzyni Damskiej Elity !!!) , a wśród juniorów 15-sto letni Jędrzej Pachnik to już znana „firma” w Polsce i Europie w Biegu na Orientację. Mimo iż jest juniorem młodszym dopiero pierwszy rok, to już zdobył 5 medali Mistrzostw Polski, a na Mistrzostwach Europy Juniorów w tym roku uplasował się na 9 miejscu.
Jeszcze będą okazje do zmierzenia się z tymi rywalami na kolejnych biegach z cyklu Orientpark Winter Cross. Najbliższy bieg w Jurkowie już 23 stycznia ! Zapraszamy zatem do Jurkowa, a finałowy bieg z finiszowym podbiegiem na Zamek Grodziec 20 lutego !!!


Wracając jeszcze do biegu w Bolesławcu. To po biegu zawodnicy zostali ugoszczeni gorącym posiłkiem na terenie ośrodka wodno-rekreacyjnego „Leśny Potok”. Tam też odbyła się dekoracja najlepszych trójek w poszczególnych kategoriach. Uczestnicy otrzymali medale oraz upominki rzeczowe z rąk Pani Renaty Szewczyk ( I Zastępca Prezydenta Bolesławca). Na koniec odbyło się losowanie ufundowanego przez Pana Piotra Owczarza (AUTOSZKOŁA BOLESŁAWIEC) voucher’u na kurs prawa jazdy. Nagrodę wylosowała warszawianka przebywająca na obozie sportowym w Bolesławcu.
Reasumujac to frekwencja ok 90 osób, nie była imponująca, ale jak na nową imprezę w kalendarzu biegowym, w dobie szalejącej pandemii był to wynik zadowalający. Już ta pierwsza edycja biegu miała charakter międzynarodowy, bowiem mieliśmy kilkoro gości z Niemiec, a także z Austrii. Ponadto liczna grupa biegaczy na orientację z klubu UNTS Warszawa (przebywająca na obozie sportowym w Bolesławcu w dniach 27.12-2.01) oraz biegacze z Poznania, Nowej Soli, Chojnowa, czy Złotoryi dodali wiele kolorytu temu wydarzeniu. Dziękujemy uczestnikom, sponsorom, patronom medialnym oraz Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Bolesławcu za współpracę przy organizacji zawodów. Mamy nadzieję, że impreza się podobała i zapraszamy zarówno na dalszy ciąg ORIENTPARK WINTER CROSS, jak i na II Bolesławiecki Cross Sylwestrowy w 2022 roku !!!

WYNIKI:

WIĘCEJ ZDJĘĆ:

(info: Dariusz Pachnik/OrientPark)