Spartakiada osób niepełnosprawnych

Spartakiada osób niepełnosprawnych

W minioną sobotę ponad 50 osób dorosłych i dzieci wzięło udział w Spartakiadzie dla Osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach. Organizatorami wydarzenia była Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Starostwo Powiatowe w Bolesławcu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu.

„Spartakiada dla Osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach” jest kontynuacją „Ceramicznego Crossu na wózkach inwalidzkich”, który FAR organizował corocznie od 2015 roku. W odpowiedzi na duże zainteresowanie wydarzeniem przez osoby z niepełnosprawnościami, impreza została urozmaicona o dodatkowe dyscypliny sportowe. W tym roku po raz pierwszy można było wystartować nie tylko w Crossie na wózkach, ale również rywalizować w takich dyscyplinach jak: strzelanie z łuku, boule, labirynt, slalom, rzut do kosza. Wszystkie dyscypliny zostały podzielone na kategorie wiekowe tak, aby dzieci z niepełnosprawnością również mogły wziąć udział w rywalizacji sportowej.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji od 1988 roku promuje sport jako formę rehabilitacji. To organizacja stworzona przez niepełnosprawnych dla niepełnosprawnych. Instruktorzy FAR poruszający się na wózkach, na własnym przykładzie pokazują i uczą samodzielności, a także pokonywania barier zarówno architektonicznych, jak i tych mentalnych.

- Dzięki takim imprezom jak Spartakiada, dajemy szansę sportowej rywalizacji osobom, które tego najbardziej potrzebują - mówił Adam Bartków Pełnomocnik FAR regionu dolnośląskiego.

Poza aspektem promowania zdrowego trybu życia i uprawiania sportu, Spartakiada ma również wymiar rehabilitacji społecznej, ponieważ obala stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością.

- Spartakiada mogła się odbyć sprawnie również dzięki pomocy wolontariuszy i darczyńców - mówił Pan Adam.

W Spartakiadzie wzięło udział 53 zawodników nie tylko z Powiatu Bolesławieckiego, ale również z całego województwa dolnośląskiego i opolskiego.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

1 miejsce 4-10 lat
Chłopcy-Adam Kliza
Dziewczynki- Karolina Dul

1 miejsce 11-16 lat
Chłopcy- Alan Giera
Dziewczynki- Magdalena Więcław
1 miejsce 17+
Mężczyźni- Jerzy Zelek
kobiety- Daniela Nowakowska

Cross:
1 Miejsce 4-10 lat
Chłopcy- Natan Doliński
Dziewczynki- Karolina Dul

1 Miejsce 11-16 lat
Chłopcy- Konrad Cyparski
Dziewczynki- Magdalena Więcław

1 miejsce 17+
Mężczyźni- Piotr Robakowski
Kobiety- Sandra Opat

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji złożyła ofertę w ogłoszonym przez Zarząd Powiatu Bolesławieckiego otwartym konkursie ofert, która została przyjęta do realizacji pn. „Spartakiada dla osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach”, otrzymując 6.000 zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

(info: Powiat Bolesławiecki