57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman zaprasza na koncert „Kings in the North”, który odbędzie się w ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Koncert odbędzie się 13 września 2022 r. (wtorek) o godz. 19.00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przy ul. Kościelnej 3 w Bolesławcu. Wstęp wolny. Czas trwania koncertu: 70 minut.
Wykonawcy: Jarosław Thiel – dyrygent, Tomáš Král – baryton, Wrocławska Orkiestra Barokowa.
W programie:
Thomas Arne Uwertura do opery Alfred
Georg Friedrich Händel Tirannia gli diede il regno – aria z opery Rodelinda HWV 19
Johann Helmich Roman Datti pace, alma reale – aria z kantaty Festa musicale
Georg Philip Telemann Chaconne comique z opery Der neumodische Liebhaber Damon, oder Die Satyrn in Arcadien TWV 21:8
Johann David Heinichen Si teme si freme – aria z oratorium La pace di Kamberga S.19
Georg Friedrich Händel Courante z opery Almira HWV 1
Reinhard Keiser Ich muss schweigend von dir gehen – aria z opery Fredegunda
Georg Friedrich Händel Menuet z opery Almira HWV 1
Georg Caspar Schürmann Dich soll der Freiheit Gold bekrönen – aria z opery Ludovicus Pius, oder Ludwig der Fromme
Georg Friedrich Händel Concerto z opery Ottone, re di Germania HWV 15
Attilio Ariosti Questo mar – aria z opery La fede ne’ tradimenti
Thomas Arne Largo i Con spirito z Ouverture g-moll nr 8 ze zbioru Eight Overtures in 8 Parts
Reinhard Keiser Ach! Nero ist nicht Nero mehr! i Erstaune, sichrer Kreis der Welt – recytatyw i aria z opery Octavia
Georg Philip Telemann Intrada z opery Pastorelle en musique; Ihr krachenden Klüfte – aria z opery Der neumodische Liebhaber Damon, oder Die Satyrn in Arcadien TWV 21:8
Koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Jarosława Thiela z udziałem solisty Tomáša Krála odkryje bogactwo repertuaru kompozytorów epoki baroku tworzących w Niemczech, Anglii, Włoszech i Szwecji. Przestrzeń bazyliki wypełnią tego wieczoru m.in. dźwięki dzieł operowych Georga Friedricha Händla, Reinharda Keisera czy Attillia Ariostiego.
W ramach symbolicznego wprowadzenia muzycy wykonają na wstępie uroczystą Uwerturę do opery Alfred pochodzącego z Anglii Thomasa Arnego. Spośród innych dzieł artysty będzie można usłyszeć Con spirito i Largo, czyli części Ouverture g-moll, wieńczącej zbiór ośmiu tego typu utworów. Uwertura poprzedzi szereg kompozycji, w tym pióra Georga Friedricha Händla – w wykonaniu Krála zabrzmi aria z cieszącej się uznaniem opery Rodelinda, ponadto usłyszymy ustępy o charakterze tanecznym: Courante i Menuet z opery Almira czy efektowne Concerto przynależące do partytury Ottone, re di Germania. Artyści przybliżą także fragmenty twórczości operowej Georga Philippa Telemanna, którego z Händlem łączyły nie tylko stosunki zawodowe, ale i przyjacielska znajomość oparta na wzajemnym szacunku i uznaniu. Przez sporą część swego życia działał on w Hamburgu, jednak w momencie, gdy przybył do miasta, o wiele większą sławą owiany był wówczas Reinhard Keiser. Artyści zawzięcie rywalizowali ze sobą na gruncie muzycznym, jednak to Telemann zyskał ostatecznie miano największego kompozytora operowego w Hamburgu. W dorobku operowym Keisera jednymi z bardziej cenionych tytułów są Octavia oraz Fredegunda.
Tomáš Král wykona również arie z oper Georga Caspara Schürmanna, który w swojej działalności parał się nie tylko kompozycją, ale także śpiewem, co uwydatnia się w jego twórczości wokalno-instrumentalnej, oraz włoskiego twórcy Attillia Ariostiego. Jego opery z powodzeniem wystawiane były m.in. w Londynie, tam jednak przyćmiły je wkrótce dzieła wspomnianego już Händla. Jednym z wybitniejszych uczniów Ariostiego był z kolei pochodzący ze Szwecji Johan Helmich Roman. W jego dziełach wyraźnie widać inspirację Händlowskim językiem kompozytorskim, także w kantatach. Należy do nich zawarta w programie koncertu świecka kantata Festa musicale, skomponowana w 1725 roku z okazji urodzin ówczesnego króla Szwecji – Fryderyka I. Oprócz opery i kantaty artyści sięgną także po partyturę La pace di Kamberga – oratorium Johanna Davida Heinichena, twórcy związanego z dworem Augusta II Mocnego.